Synology DS223j/8TB SYN HAT3300 (DS223J/8TB-HAT3300)
SKU:
DS223J/8TB-HAT3300
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Synology DS223j/8TB SYN HAT3300 (DS223J/8TB-HAT3300)
SKU:
DS223J/8TB-HAT3300
Description
Synology DS223j/8TB SYN HAT3300 (DS223J/8TB-HAT3300)
Synology DS223j/8TB SYN HAT3300
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 8 TB |
| Storage drives installed | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Hot-swap drive bays | No |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Realtek |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor family | Realtek |
| Processor model | RTD1619B |
| Processor cores | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 1 GB |
| ECC | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS Kerberized sessions, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | LAN, Power, Status |
| Chassis type | Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Product colour | White |
| Number of users | 1024 user(s) |
| Noise level | 18.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, Status |
| Chassis type | Desktop |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Number of users | 1024 user(s) |
| Noise level | 18.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | External |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 225.5 mm |
| Height | 165 mm |
| Packaging content | |
| External power adapter | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Power cables quantity | 1 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 80% |
| Operating altitude | 0 – 5000 m |
| Packaging data | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Synology DS223j/8TB SYN HAT3300 (DS223J/8TB-HAT3300)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Synology DS223j/8TB SYN HAT3300 (DS223J/8TB-HAT3300)” Cancel reply
Description
Synology DS223j/8TB SYN HAT3300 (DS223J/8TB-HAT3300)
Synology DS223j/8TB SYN HAT3300
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 8 TB |
| Storage drives installed | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Hot-swap drive bays | No |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Realtek |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor family | Realtek |
| Processor model | RTD1619B |
| Processor cores | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 1 GB |
| ECC | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS Kerberized sessions, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | LAN, Power, Status |
| Chassis type | Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Product colour | White |
| Number of users | 1024 user(s) |
| Noise level | 18.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, Status |
| Chassis type | Desktop |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Number of users | 1024 user(s) |
| Noise level | 18.2 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | External |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 225.5 mm |
| Height | 165 mm |
| Packaging content | |
| External power adapter | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Power cables quantity | 1 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 80% |
| Operating altitude | 0 – 5000 m |
| Packaging data | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-253E-8G
In Stock
Excl. VAT: £459.93
Incl. VAT: £551.91
Incl. VAT: £551.91
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.