Zebra DS2208 Handheld bar code reader 1D/2D LED Black (DS2208-SR00007ZZWW)
SKU:
DS2208-SR00007ZZWW
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £73.98
Incl. VAT: £88.78
Delivery Date:
Wednesday, May 20
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Zebra DS2208 Handheld bar code reader 1D/2D LED Black (DS2208-SR00007ZZWW)
SKU:
DS2208-SR00007ZZWW
Description
Zebra DS2208 Handheld bar code reader 1D/2D LED Black (DS2208-SR00007ZZWW)
Zebra DS2208 Handheld bar code reader 1D/2D LED Black
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Zebra DS2208 Handheld bar code reader 1D/2D LED Black (DS2208-SR00007ZZWW)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £73.98
Incl. VAT: £88.78
Delivery Date:
Wednesday, May 20
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Zebra DS2208 Handheld bar code reader 1D/2D LED Black (DS2208-SR00007ZZWW)” Cancel reply
Description
Zebra DS2208 Handheld bar code reader 1D/2D LED Black (DS2208-SR00007ZZWW)
Zebra DS2208 Handheld bar code reader 1D/2D LED Black
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: LS2208-SR20007R-UR
Key Features:
| Type | Barcode Reader |
| Sensor type | Laser |
| Scan speed | 100 sec/page |
| Dimensions (WxDxH) | 63.5 x 84.8 x 152.4 mm |
| Standard interfaces | RS-232, RS-485, Keyboard wedge, USB |
| Product colour | Black |
| Sensor type | Laser |
| Scanner type | 1D |
| Scan speed | 100 sec/page |
| Decoding standards | UPC/EAN UPC/EAN with Supplementals UCC/EAN 128 Code 39 Code 39 Full ASCII Code 39 TriOptic Code 128 Code 128 Full ASCII Codabar Interleaved 2 of 5 Discrete 2 of 5 Code 93 MSI Code 11 IATA RSS variants Chinese 2 of 5 |
| Cable length | 2.1 m |
| Standard interfaces | RS-232, RS-485, Keyboard wedge, USB |
| Product colour | Black |
| Product colour | Black |
| Weight | 146 g |
| Dimensions (WxDxH) | 63.5 x 84.8 x 152.4 mm |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Dimensions (WxDxH) | 63.5 x 84.8 x 152.4 mm |
In Stock
Get Instant Price – £41.53Price range: Get Instant Price through £41.53 Ex VAT
SKU: LS2208-SR20001R-UR
In Stock
Excl. VAT: £44.31
Incl. VAT: £53.17
Incl. VAT: £53.17
SKU: TD1120-BK-90K1
In Stock
Excl. VAT: £48.73
Incl. VAT: £58.47
Incl. VAT: £58.47
SKU: LS1203-7AZU0100ER
In Stock
Excl. VAT: £50.65
Incl. VAT: £60.78
Incl. VAT: £60.78
SKU: DS2208-SR7U2100AZW
Key Features:
| Brand | Zebra |
| Product type | Barcode Readers |
| Type | Handheld bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, GS1 DataBar Expanded, Interleaved 2 of 5, MSI, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, TLC-39 |
| Motion tolerance (cm/s) | 13 |
| Yaw reading angle | -65 - 65° |
| Working distance | 36.8 cm |
| Wavelength | 645 nm |
| Tilt reading angle | -65 - 65° |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 1D/2D |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Optical sensor resolution (W x H) | 640 x 480 pixels |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 60950-1 2ed + A11 + A1 + A12 + A2:2013, IEC 60950-1 2ed + A1 + A2, UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-07 IEC 62471 EN 55022 (Class B); EN 55032 (Class B) EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 47 CFR Part 15, Subpart B, Class B ICES-003 Issue 6, Class B |
| Type | Handheld bar code reader |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 60950-1 2ed + A11 + A1 + A12 + A2:2013, IEC 60950-1 2ed + A1 + A2, UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-07 IEC 62471 EN 55022 (Class B); EN 55032 (Class B) EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 47 CFR Part 15, Subpart B, Class B ICES-003 Issue 6, Class B |
| Power consumption | 250 mA |
| Power source type | DC |
| Battery life | 100 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2400 mAh |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Width | 66 mm |
| Depth | 99 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 161.6 g |
In Stock
Excl. VAT: £75.22
Incl. VAT: £90.27
Incl. VAT: £90.27
SKU: DS2208-SR7U2100SGW
Key Features:
| Brand | Zebra |
| Type | Barcode Reader |
| Sensor type | LED |
| Scan speed | 100 sec/page |
| Dimensions (WxDxH) | 63.5 x 84.8 x 152.4 mm |
| Standard interfaces | USB, RS-232, RS-485, Keyboard wedge |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB, RS-232, RS-485, Keyboard wedge |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 60950-1 2ed + A11 + A1 + A12 + A2:2013, IEC 60950-1 2ed + A1 + A2, UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-07 IEC 62471 EN 55022 (Class B); EN 55032 (Class B) EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 47 CFR Part 15, Subpart B, Class B ICES-003 Issue 6, Class B |
| Type | Handheld bar code reader |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 60950-1 2ed + A11 + A1 + A12 + A2:2013, IEC 60950-1 2ed + A1 + A2, UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-07 IEC 62471 EN 55022 (Class B); EN 55032 (Class B) EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 47 CFR Part 15, Subpart B, Class B ICES-003 Issue 6, Class B |
| Power consumption | 250 mA |
| Power source type | DC |
| Battery life | 100 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2400 mAh |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Width | 66 mm |
| Depth | 99 mm |
| Height | 165 mm |
| Type | Handheld bar code reader |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 60950-1 2ed + A11 + A1 + A12 + A2:2013, IEC 60950-1 2ed + A1 + A2, UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-07 IEC 62471 EN 55022 (Class B); EN 55032 (Class B) EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 47 CFR Part 15, Subpart B, Class B ICES-003 Issue 6, Class B |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Charging base | No |
| Cables included | Micro-USB |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Charging base | No |
| Cables included | Micro-USB |
In Stock
Excl. VAT: £76.44
Incl. VAT: £91.73
Incl. VAT: £91.73
SKU: DS2208-HCBU2100AZR
In Stock
Excl. VAT: £108.62
Incl. VAT: £130.34
Incl. VAT: £130.34
SKU: QM2500-BK-433K1
In Stock
Excl. VAT: £144.02
Incl. VAT: £172.82
Incl. VAT: £172.82
SKU: LI4278-TRBU0100ZER
In Stock
Excl. VAT: £181.60
Incl. VAT: £217.92
Incl. VAT: £217.92
SKU: DS8108-HC4028BVZWW
In Stock
Excl. VAT: £191.83
Incl. VAT: £230.20
Incl. VAT: £230.20
SKU: 1960GHD-2USB-R
In Stock
Excl. VAT: £259.16
Incl. VAT: £310.99
Incl. VAT: £310.99
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.