Synology DS1821+ 8-Bay 32TB NAS w/ 8x4TB Red Pro Hard Drive Bundle(DS1821+/32TB-REDPRO)
SKU:
DS1821+/32TB-REDPRO
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Synology DS1821+ 8-Bay 32TB NAS w/ 8x4TB Red Pro Hard Drive Bundle(DS1821+/32TB-REDPRO)
SKU:
DS1821+/32TB-REDPRO
Description
Synology DS1821+ 8-Bay 32TB NAS w/ 8x4TB Red Pro Hard Drive Bundle(DS1821+/32TB-REDPRO)
Synology DS1821+ 8-Bay 32TB NAS w/ 8x4TB Red Pro Hard Drive Bundle
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 32 TB |
| Storage drives installed | Yes |
| Number of storage drives installed | 8 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor model | V1500B |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Network | |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Fiber ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| eSATA ports quantity | 2 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 12 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Cable lock slot | Yes |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Product colour | Black |
| Number of users | 2048 user(s) |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Performance | |
| Hot spare | Yes |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Internet Explorer 10+, Safari 10+ |
| Type | NAS |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Number of users | 2048 user(s) |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 250 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 343 mm |
| Depth | 243 mm |
| Height | 166 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Synology DS1821+ 8-Bay 32TB NAS w/ 8x4TB Red Pro Hard Drive Bundle(DS1821+/32TB-REDPRO)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Synology DS1821+ 8-Bay 32TB NAS w/ 8x4TB Red Pro Hard Drive Bundle(DS1821+/32TB-REDPRO)” Cancel reply
Description
Synology DS1821+ 8-Bay 32TB NAS w/ 8x4TB Red Pro Hard Drive Bundle(DS1821+/32TB-REDPRO)
Synology DS1821+ 8-Bay 32TB NAS w/ 8x4TB Red Pro Hard Drive Bundle
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 32 TB |
| Storage drives installed | Yes |
| Number of storage drives installed | 8 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5″ |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor model | V1500B |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Network | |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Fiber ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| eSATA ports quantity | 2 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 12 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Cable lock slot | Yes |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Product colour | Black |
| Number of users | 2048 user(s) |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Performance | |
| Hot spare | Yes |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Internet Explorer 10+, Safari 10+ |
| Type | NAS |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Number of users | 2048 user(s) |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 250 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 343 mm |
| Depth | 243 mm |
| Height | 166 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-464-8G
In Stock
Excl. VAT: £534.18
Incl. VAT: £641.01
Incl. VAT: £641.01
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.