Synology DS124/8TB-HAT3310 (DS124/8TB-HAT3310)
SKU:
DS124/8TB-HAT3310
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Synology DS124/8TB-HAT3310 (DS124/8TB-HAT3310)
SKU:
DS124/8TB-HAT3310
Description
Synology DS124/8TB-HAT3310 (DS124/8TB-HAT3310)
Synology DS124/8TB-HAT3310
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Maximum supported storage capacity | 108 TB |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Storage drive size | 2.5/3.5″ |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Realtek |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor family | Realtek |
| Processor model | RTD1619B |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 1 GB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, iSCSI, Telnet, SSH, SNMP, and VPN (PPTP, OpenVPN™, L2TP) |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Hard drive | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Desktop |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| Product colour | Black |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Desktop |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Performance | |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari 14 and later, and Safari (iOS 14.0 and later) on iPad, Chrome |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | External |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 700 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 9 – 80% |
| Operating altitude | 0 – 5000 m |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Synology DS124/8TB-HAT3310 (DS124/8TB-HAT3310)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Synology DS124/8TB-HAT3310 (DS124/8TB-HAT3310)” Cancel reply
Description
Synology DS124/8TB-HAT3310 (DS124/8TB-HAT3310)
Synology DS124/8TB-HAT3310
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Maximum supported storage capacity | 108 TB |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Storage drive size | 2.5/3.5″ |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Realtek |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor family | Realtek |
| Processor model | RTD1619B |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 1 GB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, iSCSI, Telnet, SSH, SNMP, and VPN (PPTP, OpenVPN™, L2TP) |
| iSCSI support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Hard drive | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Desktop |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| Product colour | Black |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Desktop |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Performance | |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari 14 and later, and Safari (iOS 14.0 and later) on iPad, Chrome |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 6 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power supply location | External |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 700 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 9 – 80% |
| Operating altitude | 0 – 5000 m |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: TS-251+-2G Bgrade
In Stock
Excl. VAT: £279.58
Incl. VAT: £335.49
Incl. VAT: £335.49
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.