DELL WD25 Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Black (DELL-WD25)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | DELL |
| Product type | Laptop Docks & Port Replicators |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum digital resolution | 6144 x 3456 pixels |
| Number of displays supported | 4 |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Data transfer rate | 2500 Gbit/s |
| Charging function | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Power source type | DC |
| Power connector | USB Type-C |
| Power supply | 130 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight | 550 g |
| Width | 90 mm |
| Depth | 35.2 mm |
| Height | 205 mm |
Buy new:
Excl. VAT: £134.50
Incl. VAT: £161.40
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
DELL WD25 Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Black (DELL-WD25)
| Brand | DELL |
| Product type | Laptop Docks & Port Replicators |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum digital resolution | 6144 x 3456 pixels |
| Number of displays supported | 4 |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Data transfer rate | 2500 Gbit/s |
| Charging function | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Power source type | DC |
| Power connector | USB Type-C |
| Power supply | 130 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight | 550 g |
| Width | 90 mm |
| Depth | 35.2 mm |
| Height | 205 mm |
Description
DELL WD25 Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Black (DELL-WD25)
Fuel your productivity
Gain the versatility to create your ideal workspace with a dock featuring 6 USB ports, support for 4 displays and driving up to 100W of power delivery to the latest Dell AI PCs for optimal productivity.
More manageable
Keep your dock up to date and work without interruption.<br><br>Improved manageability<br>Manage your dock from the Dell Device Management Console by utilising Dell Display and Peripheral Manager installed on your PC.<br><br>Simplify firmware updates<br>Reduce IT complexity by deploying a single firmware file across workspaces.<br>Minimise end-user disruption with silent firmware updates that are executed upon dock disconnection.<br><br>Work with confidence<br>Enhance your docking experience with universally compatible features including MAC Address Pass-Through and Power Button Sync, for a better docking experience across brands.
Connect your way
Configure your workspace to your liking with an ambidextrous USB-C cable that can be routed left or right.
Designed for sustainability
The Dell Pro Dock is built with at least 65% post-consumer recycled materials and packaged with 100% recycled or renewable packaging, and offering up to 72% power consumption reduction on standby mode.
Technical Table
| Brand | DELL |
| Product type | Laptop Docks & Port Replicators |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum digital resolution | 6144 x 3456 pixels |
| Number of displays supported | 4 |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Data transfer rate | 2500 Gbit/s |
| Charging function | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Power source type | DC |
| Power connector | USB Type-C |
| Power supply | 130 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight | 550 g |
| Width | 90 mm |
| Depth | 35.2 mm |
| Height | 205 mm |
Excl. VAT: £134.50
Incl. VAT: £161.40
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
DELL WD25 Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Black (DELL-WD25)
Fuel your productivity
Gain the versatility to create your ideal workspace with a dock featuring 6 USB ports, support for 4 displays and driving up to 100W of power delivery to the latest Dell AI PCs for optimal productivity.
More manageable
Keep your dock up to date and work without interruption.<br><br>Improved manageability<br>Manage your dock from the Dell Device Management Console by utilising Dell Display and Peripheral Manager installed on your PC.<br><br>Simplify firmware updates<br>Reduce IT complexity by deploying a single firmware file across workspaces.<br>Minimise end-user disruption with silent firmware updates that are executed upon dock disconnection.<br><br>Work with confidence<br>Enhance your docking experience with universally compatible features including MAC Address Pass-Through and Power Button Sync, for a better docking experience across brands.
Connect your way
Configure your workspace to your liking with an ambidextrous USB-C cable that can be routed left or right.
Designed for sustainability
The Dell Pro Dock is built with at least 65% post-consumer recycled materials and packaged with 100% recycled or renewable packaging, and offering up to 72% power consumption reduction on standby mode.
Technical Table
| Brand | DELL |
| Product type | Laptop Docks & Port Replicators |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum digital resolution | 6144 x 3456 pixels |
| Number of displays supported | 4 |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Data transfer rate | 2500 Gbit/s |
| Charging function | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Power source type | DC |
| Power connector | USB Type-C |
| Power supply | 130 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight | 550 g |
| Width | 90 mm |
| Depth | 35.2 mm |
| Height | 205 mm |
BESTSELLER PRODUCTS
Incl. VAT: £55.20
Incl. VAT: £55.20
Incl. VAT: £110.40
Incl. VAT: £110.40
Incl. VAT: £111.78
Incl. VAT: £114.54
Incl. VAT: £162.54
Incl. VAT: £261.87
Incl. VAT: £261.87
Incl. VAT: £394.74
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.