Crucial MX500 2.5″ 500 GB Serial ATA III(CT500MX500SSD1)
SKU:
CT500MX500SSD1
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 28
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 28
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Crucial MX500 2.5″ 500 GB Serial ATA III(CT500MX500SSD1)” Cancel reply
Description
Crucial MX500 2.5″ 500 GB Serial ATA III(CT500MX500SSD1)
Crucial MX500 2.5″ 500 GB Serial ATA III
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 500 GB |
| Data transmission | |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 510 MB/s |
| Random write (4KB) | 90000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, BSMI, C-Tick, VCCI, KCC RRL, RoHS, China RoHS, WEEE, TUV, UL, IC, Morocco, Halogen Free, SATA-IO |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| Power loss protection | Yes |
| Multistep data integrity algorithm | Yes |
| Dynamic Write Acceleration (DWA) | Yes |
| DevSlp (device sleep) support | Yes |
| Adaptive thermal protection | Yes |
| Active garbage collection | Yes |
| SSD capacity | 500 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 510 MB/s |
| ECC | Yes |
| Random write (4KB) | 90000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Product colour | Silver |
| Certification | CE, FCC, BSMI, C-Tick, VCCI, KCC RRL, RoHS, China RoHS, WEEE, TUV, UL, IC, Morocco, Halogen Free, SATA-IO |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| Power loss protection | Yes |
| Multistep data integrity algorithm | Yes |
| Dynamic Write Acceleration (DWA) | Yes |
| DevSlp (device sleep) support | Yes |
| Adaptive thermal protection | Yes |
| Active garbage collection | Yes |
| SSD capacity | 500 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 510 MB/s |
| ECC | Yes |
| Random write (4KB) | 90000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | CE, FCC, BSMI, C-Tick, VCCI, KCC RRL, RoHS, China RoHS, WEEE, TUV, UL, IC, Morocco, Halogen Free, SATA-IO |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| ECC | Yes |
| Product colour | Silver |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Product colour | Silver |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: ST500LM034
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST1000VX005
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST12000VN0008
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST1000NX0373
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST500LM030
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST300MP0006
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST1200MM0129
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST2000DM008
In Stock
Excl. VAT: £114.82
Incl. VAT: £137.78
Incl. VAT: £137.78
SKU: ST4000DM004
In Stock
Excl. VAT: £140.83
Incl. VAT: £168.99
Incl. VAT: £168.99
SKU: ST1800MM0129
In Stock
Excl. VAT: £256.93
Incl. VAT: £308.31
Incl. VAT: £308.31
SKU: ST10000VE001
In Stock
Excl. VAT: £318.19
Incl. VAT: £381.83
Incl. VAT: £381.83
SKU: ST12000NT001
In Stock
Excl. VAT: £428.32
Incl. VAT: £513.99
Incl. VAT: £513.99
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.