Crucial MX500 2.5″ 4 TB Serial ATA III 3D NAND(CT4000MX500SSD1)
SKU:
CT4000MX500SSD1
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 28
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 28
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Crucial MX500 2.5″ 4 TB Serial ATA III 3D NAND(CT4000MX500SSD1)” Cancel reply
Description
Crucial MX500 2.5″ 4 TB Serial ATA III 3D NAND(CT4000MX500SSD1)
Crucial MX500 2.5″ 4 TB Serial ATA III 3D NAND
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 4000 GB |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 510 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/notebook |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 4000 GB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 510 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | PC/notebook |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/notebook |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 4000 GB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 510 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Height | 7 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: ST3300657SS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST300MP0006
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST1000VX005
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST2000VX015
In Stock
Excl. VAT: £113.85
Incl. VAT: £136.62
Incl. VAT: £136.62
SKU: ST2000DM008
In Stock
Excl. VAT: £114.82
Incl. VAT: £137.78
Incl. VAT: £137.78
SKU: ST2000LM015
In Stock
Excl. VAT: £152.70
Incl. VAT: £183.24
Incl. VAT: £183.24
SKU: ST5000LM000
Key Features:
| Brand | Seagate |
| Type | Internal Hard Drives |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD capacity | 5 TB |
| Bytes per sector | 4096 |
| Power consumption (write) | 2.1 W |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA III |
| Average latency | 5.6 ms |
| Bytes per sector | 4096 |
| HDD number of heads | 10 |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 5 TB |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Power consumption (write) | 2.1 W |
| Power consumption (read) | 1.9 W |
| Power consumption (idle) | 1.1 W |
| Start-up current | 1.2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating vibration | 0.7 G |
| Operating shock | 300 G |
| Non-operating vibration | 3.52 G |
| Non-operating shock | 650 G |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Interface | Serial ATA III |
| Storage drive adapter included | No |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 190 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100.3 mm |
| Storage drive adapter included | No |
| Interface | Serial ATA III |
| Compliance certificates | RoHS |
In Stock
Excl. VAT: £164.50
Incl. VAT: £197.40
Incl. VAT: £197.40
SKU: ST600MM0009
In Stock
Excl. VAT: £184.46
Incl. VAT: £221.35
Incl. VAT: £221.35
SKU: ST4000NM0033
In Stock
Excl. VAT: £212.73
Incl. VAT: £255.28
Incl. VAT: £255.28
SKU: ST1800MM0129
In Stock
Excl. VAT: £256.93
Incl. VAT: £308.31
Incl. VAT: £308.31
SKU: ST10000VE001
In Stock
Excl. VAT: £318.19
Incl. VAT: £381.83
Incl. VAT: £381.83
SKU: ST12000NT001
In Stock
Excl. VAT: £428.32
Incl. VAT: £513.99
Incl. VAT: £513.99
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.