Mikrotik CRS804-4DDQ-HRM network switch 10G Ethernet (100/1000/10000) Grey
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Mikrotik |
| Product type | Network Switches |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP56 ports quantity | 4 |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Grey |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Processor manufacturer | ARM |
| Built-in processor | Yes |
| Operating system installed | RouterOS |
| Power consumption (max) | 123 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Product colour | Grey |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
Buy new:
Excl. VAT: £835.00
Incl. VAT: £1,002.00
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Mikrotik CRS804-4DDQ-HRM network switch 10G Ethernet (100/1000/10000) Grey
| Brand | Mikrotik |
| Product type | Network Switches |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP56 ports quantity | 4 |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Grey |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Processor manufacturer | ARM |
| Built-in processor | Yes |
| Operating system installed | RouterOS |
| Power consumption (max) | 123 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Product colour | Grey |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
Description
Mikrotik CRS804-4DDQ-HRM network switch 10G Ethernet (100/1000/10000) Grey
A compact 1U 400G switch built for AI clusters, storage fabrics, and high-speed aggregation, featuring four 400G QSFP56-DD ports, dual 10 Gigabit Ethernet, and RouterOS v7. With hot-swap power supplies, robust cooling, and low power consumption, it delivers ultra-high bandwidth, wire-speed performance, and future-proof scalability at an accessible price point.
Technical Table
| Brand | Mikrotik |
| Product type | Network Switches |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP56 ports quantity | 4 |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Grey |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Processor manufacturer | ARM |
| Built-in processor | Yes |
| Operating system installed | RouterOS |
| Power consumption (max) | 123 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Product colour | Grey |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
Excl. VAT: £835.00
Incl. VAT: £1,002.00
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Mikrotik CRS804-4DDQ-HRM network switch 10G Ethernet (100/1000/10000) Grey
A compact 1U 400G switch built for AI clusters, storage fabrics, and high-speed aggregation, featuring four 400G QSFP56-DD ports, dual 10 Gigabit Ethernet, and RouterOS v7. With hot-swap power supplies, robust cooling, and low power consumption, it delivers ultra-high bandwidth, wire-speed performance, and future-proof scalability at an accessible price point.
Technical Table
| Brand | Mikrotik |
| Product type | Network Switches |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP56 ports quantity | 4 |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Grey |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Processor manufacturer | ARM |
| Built-in processor | Yes |
| Operating system installed | RouterOS |
| Power consumption (max) | 123 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Product colour | Grey |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Switch Module |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| SFP/SFP+ slots quantity | 4 |
| Compatibility | Aruba 3810M |
| Weight | 170 g |
| Dimensions (WxDxH) | 74.2 x 130.8 x 27.7 mm |
| Width | 74.2 mm |
| Depth | 130.8 mm |
| Height | 27.7 mm |
Excl Sale. VAT: £336.50
Incl. VAT: £555.99
Incl Sale. VAT: £403.80
Incl. VAT: £1,111.47
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.