Cisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Quick Disconnect Headset with RJ-9 Cable, Charcoal, 2-Year Limited Liability Warranty (CP-HS-W-532-RJ=)
SKU:
CP-HS-W-532-RJ=
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £95.54
Incl. VAT: £114.65
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Excl. VAT: £95.54
Incl. VAT: £114.65
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Quick Disconnect Headset with RJ-9 Cable, Charcoal, 2-Year Limited Liability Warranty (CP-HS-W-532-RJ=)” Cancel reply
Description
Cisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Quick Disconnect Headset with RJ-9 Cable, Charcoal, 2-Year Limited Liability Warranty (CP-HS-W-532-RJ=)
Cisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Quick Disconnect Headset with RJ-9 Cable, Charcoal, 2-Year Limited Liability Warranty
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Reject call, Volume +, Volume – |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Control type | Buttons |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| RJ-9 connector | Yes |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 50 – 18000 Hz |
| Impedance | 90 Ω |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 150 – 6800 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 103.2 g |
| Packaging data | |
| Package width | 190.5 mm |
| Package height | 67.1 mm |
| Package depth | 197.1 mm |
| Package weight | 390 g |
| Packaging content | Wired Headset, RJ9 Cable |
| Packaging content | |
| Packaging content | Wired Headset, RJ9 Cable |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| RJ-9 connector | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Packaging content | Wired Headset, RJ9 Cable |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: MPNY3ZM/A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MMTN2ZM/A
In Stock
Get Instant Price
SKU: 90YH03G1-B5UA00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 1000907
In Stock
Excl. VAT: £27.77
Incl. VAT: £33.33
Incl. VAT: £33.33
SKU: 1000903
In Stock
Excl. VAT: £33.21
Incl. VAT: £39.85
Incl. VAT: £39.85
SKU: 1000914
In Stock
Excl. VAT: £46.00
Incl. VAT: £55.20
Incl. VAT: £55.20
SKU: 1000881
In Stock
Excl. VAT: £106.10
Incl. VAT: £127.32
Incl. VAT: £127.32
SKU: 884367-0100
In Stock
Excl. VAT: £177.32
Incl. VAT: £212.79
Incl. VAT: £212.79
SKU: 880066-0200
In Stock
Excl. VAT: £234.50
Incl. VAT: £281.40
Incl. VAT: £281.40
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.