Cisco Headset 522, Wired Dual On-Ear 3.5 mm Headset with USB-A Adapter,(CP-HS-W-522-USB=)
SKU:
CP-HS-W-522-USB=
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Headset 522, Wired Dual On-Ear 3.5 mm Headset with USB-A Adapter,(CP-HS-W-522-USB=)
SKU:
CP-HS-W-522-USB=
Description
Cisco Headset 522, Wired Dual On-Ear 3.5 mm Headset with USB-A Adapter,(CP-HS-W-522-USB=)
Cisco Headset 522, Wired Dual On-Ear 3.5 mm Headset with USB-A Adapter,
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| DECT connectable | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| DECT connectable | Yes |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 50 – 18000 Hz |
| Impedance | 90 Ω |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| External control unit interface | USB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 168.9 mm |
| Package height | 39.1 mm |
| Package depth | 191 mm |
| Package weight | 270 g |
| Packaging content | Wired Headset, USBA Adapter |
| Packaging content | |
| Packaging content | Wired Headset, USBA Adapter |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| DECT connectable | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| External control unit interface | USB |
| Packaging content | Wired Headset, USBA Adapter |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco Headset 522, Wired Dual On-Ear 3.5 mm Headset with USB-A Adapter,(CP-HS-W-522-USB=)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco Headset 522, Wired Dual On-Ear 3.5 mm Headset with USB-A Adapter,(CP-HS-W-522-USB=)” Cancel reply
Description
Cisco Headset 522, Wired Dual On-Ear 3.5 mm Headset with USB-A Adapter,(CP-HS-W-522-USB=)
Cisco Headset 522, Wired Dual On-Ear 3.5 mm Headset with USB-A Adapter,
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| DECT connectable | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| DECT connectable | Yes |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 50 – 18000 Hz |
| Impedance | 90 Ω |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| External control unit interface | USB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 168.9 mm |
| Package height | 39.1 mm |
| Package depth | 191 mm |
| Package weight | 270 g |
| Packaging content | Wired Headset, USBA Adapter |
| Packaging content | |
| Packaging content | Wired Headset, USBA Adapter |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| DECT connectable | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| External control unit interface | USB |
| Packaging content | Wired Headset, USBA Adapter |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: GP.HDS11.00T
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MME73DN/A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MPNY3ZM/A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MNHF2ZM/A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 1000914
In Stock
Excl. VAT: £46.00
Incl. VAT: £55.20
Incl. VAT: £55.20
SKU: DELL-WH3022
In Stock
Excl. VAT: £60.95
Incl. VAT: £73.14
Incl. VAT: £73.14
SKU: 1000881
In Stock
Excl. VAT: £106.10
Incl. VAT: £127.32
Incl. VAT: £127.32
SKU: 882826-0010
In Stock
Excl. VAT: £148.98
Incl. VAT: £178.78
Incl. VAT: £178.78
SKU: 884367-0100
In Stock
Excl. VAT: £177.32
Incl. VAT: £212.79
Incl. VAT: £212.79
SKU: 880066-0100
In Stock
Excl. VAT: £236.08
Incl. VAT: £283.30
Incl. VAT: £283.30
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.