Cooler Master GA2701S 27″ (CMI-GA2701S-EK)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cooler Master GA2701S 27″ (CMI-GA2701S-EK)
Description
Cooler Master GA2701S 27″ (CMI-GA2701S-EK)
Cooler Master GA2701S 27″
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cooler Master GA2701S 27″ (CMI-GA2701S-EK)
Cooler Master GA2701S 27″
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Acer |
| Type | Computer Monitors |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Product colour | Black |
| Backlight type | LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 6 bit |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Height (without stand) | 455 mm |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | AOC |
| Type | Computer Monitors |
| HD type | Full HD |
| Screen shape | Flat |
| Product colour | Black |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display technology | LED |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 166.6673611 |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 68.58 cm |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Power cable length | 1.5 m |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| External power adapter | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 23 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 20 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 392123 |
| Market positioning | Home |
| Country of origin | China |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Feet colour | Black |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
AOC G2 CQ32G2SE/BK LED display 80 cm (31.5″) 2560 x 1440 pixels 2K Ultra HD Black, Red (CQ32G2SE/BK)
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | AOC |
| Type | Computer Monitors |
| HD type | Full HD |
| Screen shape | Flat |
| Product colour | Black |
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Pixel density | 123 ppi |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 1.16 |
| Adobe RGB coverage | 0.86 |
| Display surface | Matt |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2058 x 0.2058 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 114 kHz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 114 kHz |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Supported video modes | 1440p |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Display scanning frequency | VGA/HDMI 1.4/DP 1.2: 30 - 114 KHz (H), VGA/HDMI 1.4/DP 1.2: 48 - 75 Hz (V) |
| Surface hardness | 3H |
| NTSC coverage (typical) | 0.8 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 60.452 cm |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Anti-glare screen | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 75 Hz |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Power cable length | 1.8 m |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| External power adapter | No |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
Available on Backorder
Available on Backorder
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.