Cisco GLC-ZX-SMD Compatible Transceiver
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Hot-swap | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 1550 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Country of origin | China |
| Hot-swap | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 1550 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | ZX |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Country of origin | China |
| Hot-swap | Yes |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 85% |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
| Certification | MSA |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco GLC-ZX-SMD Compatible Transceiver
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Hot-swap | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 1550 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Country of origin | China |
| Hot-swap | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 1550 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | ZX |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Country of origin | China |
| Hot-swap | Yes |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 85% |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
| Certification | MSA |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Description
Cisco GLC-ZX-SMD Compatible Transceiver
The Cisco 1000BASE-ZX SFP Module is an industry-standard Small Form-Factor Pluggable (SFP) Gigabit Interface Converter that links switches and routers to the network. Featuring a robust design for enhanced reliability, this SFP receiver/transmitter module plugs into a Gigabit Ethernet port or slot and is hot-swappable to maximise uptime and simplify serviceability.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Hot-swap | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 1550 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Country of origin | China |
| Hot-swap | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 1550 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | ZX |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Country of origin | China |
| Hot-swap | Yes |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 85% |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
| Certification | MSA |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco GLC-ZX-SMD Compatible Transceiver
The Cisco 1000BASE-ZX SFP Module is an industry-standard Small Form-Factor Pluggable (SFP) Gigabit Interface Converter that links switches and routers to the network. Featuring a robust design for enhanced reliability, this SFP receiver/transmitter module plugs into a Gigabit Ethernet port or slot and is hot-swappable to maximise uptime and simplify serviceability.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Hot-swap | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 1550 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Country of origin | China |
| Hot-swap | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 1550 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | ZX |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Country of origin | China |
| Hot-swap | Yes |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 85% |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
| Certification | MSA |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Allied Telesis AT-SP10SR network transceiver module Fiber optic 10300 Mbit/s SFP+ 850 nm (AT-SP10SR)
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | AddOn Networks |
| Product Type | Network Transceiver Modules |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Form Factor | Plug-in module |
| Interface type | SFP |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco 7300, Catalyst 2940-8TF-S, Catalyst 2970G-24TS, Catalyst 3750G-24TS, Catalyst 3750-24TS, Catalyst 3750-48TS, Catalyst 3750G-12S, Supervisor Engine 720, WS-X6724-SFP, 10720-GE-FE-TX, 10720-GE-FE-TX-B |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Interfaces | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Compatible Slots | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 14 mm |
Incl. VAT: £38.92
Incl. VAT: £42.74
Incl. VAT: £43.04
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £88.02
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.