Cisco GLC-TE network transceiver module SFP
SKU:
GLC-TE
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Type | Network Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | TX |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Country of origin | United Kingdom |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Country of origin | United Kingdom |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Maximum voltage | 4 V |
| Input voltage | 3.3 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Minimum operating temperature | -5 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 20 g |
Buy new:
Excl. VAT: £117.18
Incl. VAT: £140.61
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco GLC-TE network transceiver module SFP
SKU:
GLC-TE
| Brand | Cisco |
| Type | Network Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | TX |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Country of origin | United Kingdom |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Country of origin | United Kingdom |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Maximum voltage | 4 V |
| Input voltage | 3.3 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Minimum operating temperature | -5 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 20 g |
Description
Cisco GLC-TE network transceiver module SFP
Cisco GLC-TE Compatible Module, 1000BASE-T Copper Industrial Gigabit Ethernet Transceiver, SFP
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Type | Network Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | TX |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Country of origin | United Kingdom |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Country of origin | United Kingdom |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Maximum voltage | 4 V |
| Input voltage | 3.3 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Minimum operating temperature | -5 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 20 g |
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco GLC-TE network transceiver module SFP” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £117.18
Incl. VAT: £140.61
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco GLC-TE network transceiver module SFP” Cancel reply
Description
Cisco GLC-TE network transceiver module SFP
Cisco GLC-TE Compatible Module, 1000BASE-T Copper Industrial Gigabit Ethernet Transceiver, SFP
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Type | Network Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | TX |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Country of origin | United Kingdom |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Country of origin | United Kingdom |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Maximum voltage | 4 V |
| Input voltage | 3.3 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Minimum operating temperature | -5 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 20 g |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: GLC-SX-MMD-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: J4858D-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: SFP-1000BASE-LX-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: TL-SM311LS-AO
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SM5110-SR
In Stock
Excl. VAT: £24.29
Incl. VAT: £29.15
Incl. VAT: £29.15
SKU: GLC-T-AO
Key Features:
| Brand | AddOn Networks |
| Product Type | Network Transceiver Modules |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Form Factor | Plug-in module |
| Interface type | SFP |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco 7300, Catalyst 2940-8TF-S, Catalyst 2970G-24TS, Catalyst 3750G-24TS, Catalyst 3750-24TS, Catalyst 3750-48TS, Catalyst 3750G-12S, Supervisor Engine 720, WS-X6724-SFP, 10720-GE-FE-TX, 10720-GE-FE-TX-B |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Interfaces | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Compatible Slots | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 14 mm |
In Stock
Excl. VAT: £32.43
Incl. VAT: £38.92
Incl. VAT: £38.92
SKU: SM5110-LR
In Stock
Excl. VAT: £35.62
Incl. VAT: £42.74
Incl. VAT: £42.74
SKU: SFP-10G-SR-S-AO
In Stock
Excl. VAT: £56.21
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £67.45
SKU: SFP-10G-LR-AO
In Stock
Excl. VAT: £74.95
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £89.93
SKU: AGM731F
In Stock
Excl. VAT: £87.12
Incl. VAT: £104.55
Incl. VAT: £104.55
SKU: AXM763-10000S
In Stock
Excl. VAT: £295.76
Incl. VAT: £354.92
Incl. VAT: £354.92
SKU: AXM761P10-10000S
In Stock
Excl. VAT: £1,340.85
Incl. VAT: £1,609.02
Incl. VAT: £1,609.02
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.