Cisco Catalyst C2960X-STACK Flexstack-Plus Network Stacking Module
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product type | Network Modules |
| Hot-Plug support | Yes |
| Bandwidth | 80 Gbit/s |
| Compatibility | Cisco Catalyst 2960-X Cisco Catalyst 2960-XR |
| Bandwidth | 80 Gbit/s |
| Hot-Plug support | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 17128090 h |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 378 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package weight | 816.33 g |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Catalyst C2960X-STACK Flexstack-Plus Network Stacking Module
| Brand | Cisco |
| Product type | Network Modules |
| Hot-Plug support | Yes |
| Bandwidth | 80 Gbit/s |
| Compatibility | Cisco Catalyst 2960-X Cisco Catalyst 2960-XR |
| Bandwidth | 80 Gbit/s |
| Hot-Plug support | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 17128090 h |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 378 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package weight | 816.33 g |
Description
Cisco Catalyst C2960X-STACK Flexstack-Plus Network Stacking Module
The Cisco Catalyst 2960X-STACK= Flexstack-Plus Network Stacking Module is designed for use with Cisco Catalyst 2960X-24 Network Switches. Cisco Catalyst 2960-X Series switches are fixed-configuration, stackable Gigabit Ethernet switches that provide enterprise-class access for campus and branch applications and offer a range of advanced Cisco IOS Software features.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product type | Network Modules |
| Hot-Plug support | Yes |
| Bandwidth | 80 Gbit/s |
| Compatibility | Cisco Catalyst 2960-X Cisco Catalyst 2960-XR |
| Bandwidth | 80 Gbit/s |
| Hot-Plug support | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 17128090 h |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 378 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package weight | 816.33 g |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco Catalyst C2960X-STACK Flexstack-Plus Network Stacking Module
The Cisco Catalyst 2960X-STACK= Flexstack-Plus Network Stacking Module is designed for use with Cisco Catalyst 2960X-24 Network Switches. Cisco Catalyst 2960-X Series switches are fixed-configuration, stackable Gigabit Ethernet switches that provide enterprise-class access for campus and branch applications and offer a range of advanced Cisco IOS Software features.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product type | Network Modules |
| Hot-Plug support | Yes |
| Bandwidth | 80 Gbit/s |
| Compatibility | Cisco Catalyst 2960-X Cisco Catalyst 2960-XR |
| Bandwidth | 80 Gbit/s |
| Hot-Plug support | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 17128090 h |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 378 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package weight | 816.33 g |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Incl. VAT: £45.39
Key Features:
| Brand | AddOn |
| Product type | Network Transceiver Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Form Factor | Plug-in module |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Cabling technology | 1000BASE-TX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Hot-Plug support | Yes |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Designed For | Cisco 20-port 1-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter; Catalyst ESS9300 Embedded Series; Integrated Services Router 1111, 1112, 1113, 1116, 1117, 1118; Nexus 7700 F3-Series 48-Port Fiber 1 and 10G Ethernet Module, 93108TC-EX, 93180YC-FX, 9336C-FX2, 9372PX, 9372PX-E, 9396PX, 9396PX Hot Air Exhaust |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Features | Hot swap module replacement |
| Compliant Standards | IEEE 802.3 |
| Compliant Standards | MSA |
| Hot-Plug support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
Incl. VAT: £57.44
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £88.02
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £104.55
Incl. VAT: £850.78
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.