Cisco Catalyst 9400 Series network switch module 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet(C9400-SUP-1XL) (C9400-SUP-1XL)
SKU:
C9400-SUP-1XL
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 20
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Catalyst 9400 Series network switch module 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet(C9400-SUP-1XL) (C9400-SUP-1XL)
SKU:
C9400-SUP-1XL
Description
Cisco Catalyst 9400 Series network switch module 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet(C9400-SUP-1XL) (C9400-SUP-1XL)
Cisco Catalyst 9400 Series network switch module 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet
Specifications
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10000,40000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet |
| Supported protocols | SNMPv1, SNMPv2c, SNMPv3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Technical details | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| MAC address table | 64000 entries |
| Fiber optic connector | QSFP, SFP+ |
| Ethernet LAN data rates | 10000,40000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet |
| Supported protocols | SNMPv1, SNMPv2c, SNMPv3 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | QSFP, SFP+ |
| Data transmission | |
| Number of VLANs | 4096 |
| MAC address table | 64000 entries |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 8 |
| Fiber ports quantity | 10 |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 253010 h |
| Management features | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Protocols | |
| Supported protocols | SNMPv1, SNMPv2c, SNMPv3 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 95% |
| Operating altitude | -60 – 3000 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 253010 h |
| Certificates | |
| Certification | UL 60950-1 CAN/CSA-C222.2 No. 60950-1 EN 60950-1 IEC 60950-1 AS/NZS 60950.1 IEEE 802.3 47 CFR Part 15 CISPR22 Class A EN 300 386 V1.6.1 EN 55022 Class A EN 55032 Class A CISPR 32 Class A EN61000-3-2 EN61000-3-3 ICES-003 Class A TCVN 7189 Class A V-3 Class A CISPR24 EN 300 386 EN55024 TCVN 7317 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1 kg |
| Width | 379 mm |
| Depth | 370 mm |
| Height | 40.6 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco Catalyst 9400 Series network switch module 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet(C9400-SUP-1XL) (C9400-SUP-1XL)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 20
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco Catalyst 9400 Series network switch module 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet(C9400-SUP-1XL) (C9400-SUP-1XL)” Cancel reply
Description
Cisco Catalyst 9400 Series network switch module 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet(C9400-SUP-1XL) (C9400-SUP-1XL)
Cisco Catalyst 9400 Series network switch module 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet
Specifications
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10000,40000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet |
| Supported protocols | SNMPv1, SNMPv2c, SNMPv3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Technical details | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| MAC address table | 64000 entries |
| Fiber optic connector | QSFP, SFP+ |
| Ethernet LAN data rates | 10000,40000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet |
| Supported protocols | SNMPv1, SNMPv2c, SNMPv3 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | QSFP, SFP+ |
| Data transmission | |
| Number of VLANs | 4096 |
| MAC address table | 64000 entries |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 8 |
| Fiber ports quantity | 10 |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 253010 h |
| Management features | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Protocols | |
| Supported protocols | SNMPv1, SNMPv2c, SNMPv3 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 95% |
| Operating altitude | -60 – 3000 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 253010 h |
| Certificates | |
| Certification | UL 60950-1 CAN/CSA-C222.2 No. 60950-1 EN 60950-1 IEC 60950-1 AS/NZS 60950.1 IEEE 802.3 47 CFR Part 15 CISPR22 Class A EN 300 386 V1.6.1 EN 55022 Class A EN 55032 Class A CISPR 32 Class A EN61000-3-2 EN61000-3-3 ICES-003 Class A TCVN 7189 Class A V-3 Class A CISPR24 EN 300 386 EN55024 TCVN 7317 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1 kg |
| Width | 379 mm |
| Depth | 370 mm |
| Height | 40.6 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: APM402XL-10000S
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: JL325A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Switch Modules |
| Ports quantity | 2 |
| Compatibility | Aruba 2930M |
| Weight | 149.7 g |
| Dimensions (WxDxH) | 147 x 61 x 28 mm |
| Width | 147 mm |
| Depth | 61 mm |
| Height | 28 mm |
In Stock
Excl. VAT: £445.05
Incl. VAT: £534.06
Incl. VAT: £534.06
SKU: C9200-NM-4X=
In Stock
Excl. VAT: £904.82
Incl. VAT: £1,085.78
Incl. VAT: £1,085.78
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.