Meraki Catalyst 9300L 48-Port Gigabit PoE+ 4x10G Uplink Switch | C9300L-48P-4X-M
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Meraki Catalyst 9300L 48-Port Gigabit PoE+ 4x10G Uplink Switch | C9300L-48P-4X-M
Description
Meraki Catalyst 9300L 48-Port Gigabit PoE+ 4x10G Uplink Switch | C9300L-48P-4X-M
Meraki Catalyst 9300L 48-Port Gigabit PoE+ 4x10G Uplink Switch | C9300L-48P-4X-M
About This Product:
The Catalyst 9300L-M addresses the most demanding enterprise applications by combining the simplicity of the Meraki dashboard with powerful switching hardware. To satisfy high-bandwidth applications and the deployment of high-speed 802.11ax/wifi-6 access points, the Catalyst 9300L-M provides multigigabit ports, 320GB stacking with four fixed 10G uplinks. The Catalyst 9300L-M delivers resiliency with fast stack convergence. The Catalyst 9300L-M provides Adaptive Policy using an over-the-wire tag which segments traffic into security groups to deliver scalable security. The Catalyst 9300L-M is integrated under the Meraki dashboard to provide a simply powerful solution to the most demanding wired access applications.
Adaptive Policy provides simple & scalable security policies to segment traffic using Security Groups. Security Groups are created in the dashboard using natural language such as “IOT device” & “Guest.” The security policy intent (e.g., Permit or Deny) is then simply provisioned between Security Groups which results in the segmentation of each group’s traffic. By making security policy management intuitive and scalable relative to legacy IP-address based Access Control Lists, Adaptive Policy empowers operators to confidently secure their network traffic independent of future network changes.
Key Features
- 48 x Gigabit ethernet PoE/PoE+ interfaces
- 505 watt PoE budget with PoE+ support (1220W available with optional secondary power supply)
- 176 Gbps of switching capacity
- Four SFP+(10G/1G) fixed uplinks
- Layer-3
- 320G Dual Dedicated Hardware Stacking (C9300L-STAK-KIT2-M required for each C9300L being physically stacked)
- Physically stack up to 8 switches with 320 Gbps of stacking bandwidth**
- Secure Connect * (Available in a future software release)
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Meraki Catalyst 9300L 48-Port Gigabit PoE+ 4x10G Uplink Switch | C9300L-48P-4X-M
Meraki Catalyst 9300L 48-Port Gigabit PoE+ 4x10G Uplink Switch | C9300L-48P-4X-M
About This Product:
The Catalyst 9300L-M addresses the most demanding enterprise applications by combining the simplicity of the Meraki dashboard with powerful switching hardware. To satisfy high-bandwidth applications and the deployment of high-speed 802.11ax/wifi-6 access points, the Catalyst 9300L-M provides multigigabit ports, 320GB stacking with four fixed 10G uplinks. The Catalyst 9300L-M delivers resiliency with fast stack convergence. The Catalyst 9300L-M provides Adaptive Policy using an over-the-wire tag which segments traffic into security groups to deliver scalable security. The Catalyst 9300L-M is integrated under the Meraki dashboard to provide a simply powerful solution to the most demanding wired access applications.
Adaptive Policy provides simple & scalable security policies to segment traffic using Security Groups. Security Groups are created in the dashboard using natural language such as “IOT device” & “Guest.” The security policy intent (e.g., Permit or Deny) is then simply provisioned between Security Groups which results in the segmentation of each group’s traffic. By making security policy management intuitive and scalable relative to legacy IP-address based Access Control Lists, Adaptive Policy empowers operators to confidently secure their network traffic independent of future network changes.
Key Features
- 48 x Gigabit ethernet PoE/PoE+ interfaces
- 505 watt PoE budget with PoE+ support (1220W available with optional secondary power supply)
- 176 Gbps of switching capacity
- Four SFP+(10G/1G) fixed uplinks
- Layer-3
- 320G Dual Dedicated Hardware Stacking (C9300L-STAK-KIT2-M required for each C9300L being physically stacked)
- Physically stack up to 8 switches with 320 Gbps of stacking bandwidth**
- Secure Connect * (Available in a future software release)
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Incl. VAT: £79.85
Incl. VAT: £130.04
Incl. VAT: £273.36
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 95 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Throughput | 26000 Mpps |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 38.69 Mpps |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 92 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3 kg |
Incl. VAT: £339.48
Incl. VAT: £350.80
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 24 |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Incl. VAT: £367.80
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 400 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| IPv4 routes | 64 |
| IGMP snooping | Yes |
| Throughput | 44000 Mpps |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 88 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 65.472 Mpps |
| Number of VLANs | 1000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 450 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 64 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 400 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
Incl. VAT: £648.60
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.