Cisco Catalyst C9300L-24T-4X-A 24-Port Gigabit Switch
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Power | 350W |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Catalyst C9300L-24T-4X-A 24-Port Gigabit Switch
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Power | 350W |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
Description
Cisco Catalyst C9300L-24T-4X-A 24-Port Gigabit Switch
The Cisco® Catalyst® 9300 Series switches are Cisco’s lead stackable enterprise switching platform built for security, IoT, mobility, and cloud. They are the next generation of the industry’s most widely deployed switching platform. Catalyst 9300 Series switches form the foundational building block for Software-Defined Access (SD-Access), Cisco’s lead enterprise architecture. At up to 480 Gbps, they are the industry’s highest-density stacking bandwidth solution with the most flexible uplink architecture. The Catalyst 9300 Series is the first optimized platform for high-density Wi-Fi 6 and 802.11ac Wave2. It sets new maximums for network scale. These switches are also ready for the future, with an x86 CPU architecture and more memory, enabling them to host containers and run third-party applications and scripts natively within the switch.
The Catalyst 9300 Series is designed for Cisco StackWise® technology, providing flexible deployment with support for nonstop forwarding with Stateful Switchover (NSF/SSO), for the most resilient architecture in a stackable (sub-50-ms) solution. The highly resilient and efficient power architecture features Cisco StackPower®, which delivers high-density Cisco Universal Power over Ethernet (Cisco UPOE®) and Power over Ethernet Plus (PoE+) ports. The switches are based on the Cisco Unified Access™ Data Plane 2.0 (UADP) 2.0 architecture which not only protects your investment but also allows a larger scale and higher throughput. A modern operating system, Cisco IOS® XE with programmability offers advanced security capabilities and Internet of Things (IoT) convergence
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Power | 350W |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco Catalyst C9300L-24T-4X-A 24-Port Gigabit Switch
The Cisco® Catalyst® 9300 Series switches are Cisco’s lead stackable enterprise switching platform built for security, IoT, mobility, and cloud. They are the next generation of the industry’s most widely deployed switching platform. Catalyst 9300 Series switches form the foundational building block for Software-Defined Access (SD-Access), Cisco’s lead enterprise architecture. At up to 480 Gbps, they are the industry’s highest-density stacking bandwidth solution with the most flexible uplink architecture. The Catalyst 9300 Series is the first optimized platform for high-density Wi-Fi 6 and 802.11ac Wave2. It sets new maximums for network scale. These switches are also ready for the future, with an x86 CPU architecture and more memory, enabling them to host containers and run third-party applications and scripts natively within the switch.
The Catalyst 9300 Series is designed for Cisco StackWise® technology, providing flexible deployment with support for nonstop forwarding with Stateful Switchover (NSF/SSO), for the most resilient architecture in a stackable (sub-50-ms) solution. The highly resilient and efficient power architecture features Cisco StackPower®, which delivers high-density Cisco Universal Power over Ethernet (Cisco UPOE®) and Power over Ethernet Plus (PoE+) ports. The switches are based on the Cisco Unified Access™ Data Plane 2.0 (UADP) 2.0 architecture which not only protects your investment but also allows a larger scale and higher throughput. A modern operating system, Cisco IOS® XE with programmability offers advanced security capabilities and Internet of Things (IoT) convergence
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Power | 350W |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| AC input voltage | 24 V |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Floor, Table |
| Product colour | Black |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Power consumption (max) | 8.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.83 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Floor, Table |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 87.8 mm |
| Depth | 89.2 mm |
| Weight | 280 g |
| Height | 89.5 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
Incl. VAT: £66.16
Incl. VAT: £85.55
Incl. VAT: £217.34
Incl. VAT: £255.90
Incl. VAT: £353.52
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.