Cisco Catalyst C9300-48T-E network Managed switch Managed
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
Buy new:
Excl. VAT: £4,650.66
Incl. VAT: £5,580.79
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
7 In Stock
7 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Catalyst C9300-48T-E network Managed switch Managed
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
Description
Cisco Catalyst C9300-48T-E network Managed switch Managed
The Cisco® Catalyst® 9300 Series Switches are Cisco’s lead stackable enterprise switching platform built for security, IoT, mobility, and cloud. They are the next generation of the industry’s most widely deployed switching platform. The Catalyst 9300 Series switches form the foundational building block for Software-Defined Access
(SD-Access), Cisco’s lead enterprise architecture. At 480 Gbps, they are the industry’s highest-density stacking bandwidth solution with the most flexible uplink architecture. The Catalyst 9300 Series is the first optimized platform for high-density 802.11ac Wave2. It sets new maximums for network scale. These switches are also ready for the future, with an x86 CPU architecture and more memory, enabling them to host containers and run third-party applications and scripts natively within the switch.
The Catalyst 9300 Series is designed for Cisco StackWise® technology, providing flexible deployment with support for nonstop forwarding with Stateful Switchover (NSF/SSO), for the most resilient architecture in a stackable (sub-50-ms) solution. The highly resilient and efficient power architecture features Cisco StackPower®, which delivers high-density Cisco Universal Power Over Ethernet (Cisco UPOE®) and Power over Ethernet Plus (PoE+) ports. The switches are based on the Cisco Unified Access™ Data Plane 2.0 (UADP) 2.0 architecture which not only protects your investment but also allows a larger scale and higher throughput. A modern operating system, Cisco IOS XE with programmability offers advanced security capabilities and Internet of Things (IoT) convergence.
The foundation of Software-Defined Access
Advanced persistent security threats. The exponential growth of Internet of Things (IoT) devices. Mobility everywhere. Cloud adoption. All of these require a network fabric that integrates advanced hardware and software innovations to automate, secure, and simplify customer networks. The goal of this network fabric is to enable customer revenue growth by accelerating the rollout of business services.
The Cisco Digital Network Architecture (Cisco DNA™) with SD-Access is the network fabric that powers business. It is an open and extensible, software-driven architecture that accelerates and simplifies your enterprise network operations. The programmable architecture frees your IT staff from time-consuming, repetitive network configuration tasks so they can focus instead on innovation that positively transforms your business. SD-Access enables policy-based automation from edge to cloud with foundational capabilities.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
Excl. VAT: £4,650.66
Incl. VAT: £5,580.79
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
7 In Stock
7 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco Catalyst C9300-48T-E network Managed switch Managed
The Cisco® Catalyst® 9300 Series Switches are Cisco’s lead stackable enterprise switching platform built for security, IoT, mobility, and cloud. They are the next generation of the industry’s most widely deployed switching platform. The Catalyst 9300 Series switches form the foundational building block for Software-Defined Access
(SD-Access), Cisco’s lead enterprise architecture. At 480 Gbps, they are the industry’s highest-density stacking bandwidth solution with the most flexible uplink architecture. The Catalyst 9300 Series is the first optimized platform for high-density 802.11ac Wave2. It sets new maximums for network scale. These switches are also ready for the future, with an x86 CPU architecture and more memory, enabling them to host containers and run third-party applications and scripts natively within the switch.
The Catalyst 9300 Series is designed for Cisco StackWise® technology, providing flexible deployment with support for nonstop forwarding with Stateful Switchover (NSF/SSO), for the most resilient architecture in a stackable (sub-50-ms) solution. The highly resilient and efficient power architecture features Cisco StackPower®, which delivers high-density Cisco Universal Power Over Ethernet (Cisco UPOE®) and Power over Ethernet Plus (PoE+) ports. The switches are based on the Cisco Unified Access™ Data Plane 2.0 (UADP) 2.0 architecture which not only protects your investment but also allows a larger scale and higher throughput. A modern operating system, Cisco IOS XE with programmability offers advanced security capabilities and Internet of Things (IoT) convergence.
The foundation of Software-Defined Access
Advanced persistent security threats. The exponential growth of Internet of Things (IoT) devices. Mobility everywhere. Cloud adoption. All of these require a network fabric that integrates advanced hardware and software innovations to automate, secure, and simplify customer networks. The goal of this network fabric is to enable customer revenue growth by accelerating the rollout of business services.
The Cisco Digital Network Architecture (Cisco DNA™) with SD-Access is the network fabric that powers business. It is an open and extensible, software-driven architecture that accelerates and simplifies your enterprise network operations. The programmable architecture frees your IT staff from time-consuming, repetitive network configuration tasks so they can focus instead on innovation that positively transforms your business. SD-Access enables policy-based automation from edge to cloud with foundational capabilities.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| AC input voltage | 24 V |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Floor, Table |
| Product colour | Black |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Power consumption (max) | 8.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.83 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Floor, Table |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 87.8 mm |
| Depth | 89.2 mm |
| Weight | 280 g |
| Height | 89.5 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
Incl. VAT: £66.16
Incl. VAT: £66.16
Incl. VAT: £66.16
Incl. VAT: £102.66
Incl. VAT: £102.66
Incl. VAT: £136.08
Incl. VAT: £217.34
Incl. VAT: £341.21
Incl. VAT: £790.68
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.