Meraki Catalyst 9300 24-Port Multigigabit UPoE Switch | C9300-24UX-M
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Meraki Catalyst 9300 24-Port Multigigabit UPoE Switch | C9300-24UX-M
Description
Meraki Catalyst 9300 24-Port Multigigabit UPoE Switch | C9300-24UX-M
Meraki Catalyst 9300 24-Port Multigigabit UPoE Switch | C9300-24UX-M
About This Product:
The Catalyst Meraki C9300 addresses the most demanding enterprise applications by combining the simplicity of the Meraki dashboard with powerful switching hardware. To satisfy high-bandwidth applications and the deployment of high-speed 802.11ax/wifi-6 access points, the C9300-M provides multigigabit ports, 480G stacking, and modular 10/40G uplinks. The C9300-M delivers resiliency with fast stack convergence and StackPower. The C9300-M provides Adaptive Policy using an over-the-wire tag which segments traffic into security groups to deliver scalable security. The C9300-M is integrated under the Meraki dashboard to provide a simply powerful solution to the most demanding wired access applications.
Adaptive Policy provides simple & scalable security policies to segment traffic using Security Groups. Security Groups are created in the dashboard using natural language such as “IOT device” & “Guest.” The security policy intent (e.g., Permit or Deny) is then simply provisioned between Security Groups which results in the segmentation of each group’s traffic. By making security policy management intuitive and scalable relative to legacy IP-address based Access Control Lists, Adaptive Policy empowers operators to confidently secure their network traffic independent of future network changes.
Key Features
- 24 x 100M/1G/2.5G/5G/10G RJ45
- Default Power Supply: PWR-C1-1100WAC-P-M
- Hot Swap Power Supply : Yes, Dual
- Available PoE with Primary PS – 560W
- Available PoE with Secondary PS – 1440W
- Optional 40G/10G/1G fibre modular uplink modules
- Supports all relevant Meraki optics
- True zero-touch provisioning and remote troubleshooting
- Easy segmentation with Adaptive Policy and Group Policy Access Control Lists
- 480 Gbps of physical stacking; up to eight units
- StackPower : Additional power capacity by pooling sources for more PoE devices
- Improved physical stacking to provide more throughput and network resilience
- Configure thousands of ports from a single dashboard
- Easy to review, schedule, and stage firmware updates
- Rich remote troubleshooting capabilities, such as cable testing and remote package capture
- Get instant visibility with the dynamic topology view
- Reliable platform with 24/7 Meraki support
- Front-panel LED functions such as active/standby and StackPower states
- 1RU rack-mountable
- Non-blocking switch fabric
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Meraki Catalyst 9300 24-Port Multigigabit UPoE Switch | C9300-24UX-M
Meraki Catalyst 9300 24-Port Multigigabit UPoE Switch | C9300-24UX-M
About This Product:
The Catalyst Meraki C9300 addresses the most demanding enterprise applications by combining the simplicity of the Meraki dashboard with powerful switching hardware. To satisfy high-bandwidth applications and the deployment of high-speed 802.11ax/wifi-6 access points, the C9300-M provides multigigabit ports, 480G stacking, and modular 10/40G uplinks. The C9300-M delivers resiliency with fast stack convergence and StackPower. The C9300-M provides Adaptive Policy using an over-the-wire tag which segments traffic into security groups to deliver scalable security. The C9300-M is integrated under the Meraki dashboard to provide a simply powerful solution to the most demanding wired access applications.
Adaptive Policy provides simple & scalable security policies to segment traffic using Security Groups. Security Groups are created in the dashboard using natural language such as “IOT device” & “Guest.” The security policy intent (e.g., Permit or Deny) is then simply provisioned between Security Groups which results in the segmentation of each group’s traffic. By making security policy management intuitive and scalable relative to legacy IP-address based Access Control Lists, Adaptive Policy empowers operators to confidently secure their network traffic independent of future network changes.
Key Features
- 24 x 100M/1G/2.5G/5G/10G RJ45
- Default Power Supply: PWR-C1-1100WAC-P-M
- Hot Swap Power Supply : Yes, Dual
- Available PoE with Primary PS – 560W
- Available PoE with Secondary PS – 1440W
- Optional 40G/10G/1G fibre modular uplink modules
- Supports all relevant Meraki optics
- True zero-touch provisioning and remote troubleshooting
- Easy segmentation with Adaptive Policy and Group Policy Access Control Lists
- 480 Gbps of physical stacking; up to eight units
- StackPower : Additional power capacity by pooling sources for more PoE devices
- Improved physical stacking to provide more throughput and network resilience
- Configure thousands of ports from a single dashboard
- Easy to review, schedule, and stage firmware updates
- Rich remote troubleshooting capabilities, such as cable testing and remote package capture
- Get instant visibility with the dynamic topology view
- Reliable platform with 24/7 Meraki support
- Front-panel LED functions such as active/standby and StackPower states
- 1RU rack-mountable
- Non-blocking switch fabric
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 8 |
| Power consumption (max) | 364 W |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Galvanized steel |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| SFP+ module slots quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 160 Gbit/s |
| Forwarding rate | 119.04 Mpps |
| Throughput | 80 Gbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | System |
| Housing material | Galvanized steel |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | System |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.65 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | AC |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 5 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 10 Gbps |
| Power consumption (max) | 46 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Product colour | White |
| Product colour | White |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | No |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Jumbo frames support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Rack mounting | No |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 122.5 mm |
| Depth | 107.1 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 230 g |
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £79.85
Incl. VAT: £130.04
Incl. VAT: £350.80
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 24 |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Incl. VAT: £367.80
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 80 Gbit/s |
| Power Consumption Max | 120 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Product colour | Stainless steel |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2:00 AM |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Width | 248 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Manual | Yes |
Incl. VAT: £419.66
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 195 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 77.38 Mpps |
| Throughput | 52 Gbit/s |
| Authentication type | RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Stainless steel |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 32 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 195 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.52 kg |
| Manual | Yes |
Incl. VAT: £523.80
Incl. VAT: £1,049.40
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.