Cisco Catalyst C9300-24UX-A network switch Managed L2/L3 10G Ethernet (100/1000/10000) Power over Ethernet (PoE) 1U Grey (C9300-24UX-A)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £9,148.76
Incl. VAT: £10,978.51
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Catalyst C9300-24UX-A network switch Managed L2/L3 10G Ethernet (100/1000/10000) Power over Ethernet (PoE) 1U Grey (C9300-24UX-A)
Description
Cisco Catalyst C9300-24UX-A network switch Managed L2/L3 10G Ethernet (100/1000/10000) Power over Ethernet (PoE) 1U Grey (C9300-24UX-A)
Cisco Catalyst C9300-24UX-A network switch Managed L2/L3 10G Ethernet (100/1000/10000) Power over Ethernet (PoE) 1U Grey
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Network | |
| IPv6 multicast entries | 16000 |
| IPv4 multicast entries | 32000 |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6, Cat6a |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Multiprotocol Label Switching (MPLS) | Yes |
| Zero Touch Provisioning (ZTP) | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Data transmission | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 640 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 476.19 Mpps |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Stackable | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 214760 h |
| Flash memory | 16000 MB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 214760 h |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit AES, 256-bit AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 multicast entries | 16000 |
| IPv4 multicast entries | 32000 |
| Protocols | |
| Virtual Router Redundancy Protocol (VRRP) | Yes |
| Routing protocols | BGP, EIGRP, HSRP, IS-IS, OSPF, RIP |
| Certificates | |
| Safety | UL 60950-1, CAN/CSA-C222.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, AS/NZS 60950.1, IEEE 802.3 |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR22 Class A, EN 300 386 V1.6.1, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, CISPR 32 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR24, EN 300 386, EN55024, TCVN 7317 |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Design | |
| Safety | UL 60950-1, CAN/CSA-C222.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, AS/NZS 60950.1, IEEE 802.3 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR22 Class A, EN 300 386 V1.6.1, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, CISPR 32 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR24, EN 300 386, EN55024, TCVN 7317 |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 560 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 445 mm |
| Depth | 434 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 8.25 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
Excl. VAT: £9,148.76
Incl. VAT: £10,978.51
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco Catalyst C9300-24UX-A network switch Managed L2/L3 10G Ethernet (100/1000/10000) Power over Ethernet (PoE) 1U Grey (C9300-24UX-A)
Cisco Catalyst C9300-24UX-A network switch Managed L2/L3 10G Ethernet (100/1000/10000) Power over Ethernet (PoE) 1U Grey
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Network | |
| IPv6 multicast entries | 16000 |
| IPv4 multicast entries | 32000 |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6, Cat6a |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Multiprotocol Label Switching (MPLS) | Yes |
| Zero Touch Provisioning (ZTP) | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Data transmission | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 640 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 476.19 Mpps |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Stackable | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 214760 h |
| Flash memory | 16000 MB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 214760 h |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit AES, 256-bit AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 multicast entries | 16000 |
| IPv4 multicast entries | 32000 |
| Protocols | |
| Virtual Router Redundancy Protocol (VRRP) | Yes |
| Routing protocols | BGP, EIGRP, HSRP, IS-IS, OSPF, RIP |
| Certificates | |
| Safety | UL 60950-1, CAN/CSA-C222.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, AS/NZS 60950.1, IEEE 802.3 |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR22 Class A, EN 300 386 V1.6.1, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, CISPR 32 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR24, EN 300 386, EN55024, TCVN 7317 |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Design | |
| Safety | UL 60950-1, CAN/CSA-C222.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, AS/NZS 60950.1, IEEE 802.3 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR22 Class A, EN 300 386 V1.6.1, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, CISPR 32 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR24, EN 300 386, EN55024, TCVN 7317 |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 560 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 445 mm |
| Depth | 434 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 8.25 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Product type | Network Switches |
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Power connector | DC-in jack |
| IGMP snooping | Yes |
| Active link detection | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ak, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 255 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN, Port-based VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 255 |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN, Port-based VLAN |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 150 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 42 - 56 V |
| Authentication | Guest VLAN, Port-based authentication |
| Access Control List (ACL) rules | 100 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | SNMP, SSH, SSH-2 |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage range | 50 - 75 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 34.2 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Width | 204 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 1.72 kg |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £66.16
Incl. VAT: £217.34
Incl. VAT: £353.52
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.