Meraki Catalyst 9300 24-Port Gigabit UPoE Switch | C9300-24U-M
SKU:
C9300-24U-M
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Meraki Catalyst 9300 24-Port Gigabit UPoE Switch | C9300-24U-M
SKU:
C9300-24U-M
Description
Meraki Catalyst 9300 24-Port Gigabit UPoE Switch | C9300-24U-M
Meraki Catalyst 9300 24-Port Gigabit UPoE Switch | C9300-24U-M
Specification
Key Features
- 24 x 1GbE RJ45
- Default Power Supply: PWR-C1-1100WAC-P-M
- Hot Swap Power Supply : Yes, Dual
- Available PoE with Primary PS – 830W
- Available PoE with Secondary PS – 1440W
- Optional 40G/10G/1G fibre modular uplink modules
- Supports all relevant Meraki optics
- True zero-touch provisioning and remote troubleshooting
- Easy segmentation with Adaptive Policy and Group Policy Access Control Lists
- 480 Gbps of physical stacking; up to eight units
- StackPower : Additional power capacity by pooling sources for more PoE devices
- Improved physical stacking to provide more throughput and network resilience
- Configure thousands of ports from a single dashboard
- Easy to review, schedule, and stage firmware updates
- Rich remote troubleshooting capabilities, such as cable testing and remote package capture
- Get instant visibility with the dynamic topology view
- Reliable platform with 24/7 Meraki support
- Front-panel LED functions such as active/standby and StackPower states
- 1RU rack-mountable
- Non-blocking switch fabric
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Meraki Catalyst 9300 24-Port Gigabit UPoE Switch | C9300-24U-M” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Meraki Catalyst 9300 24-Port Gigabit UPoE Switch | C9300-24U-M” Cancel reply
Description
Meraki Catalyst 9300 24-Port Gigabit UPoE Switch | C9300-24U-M
Meraki Catalyst 9300 24-Port Gigabit UPoE Switch | C9300-24U-M
Specification
Key Features
- 24 x 1GbE RJ45
- Default Power Supply: PWR-C1-1100WAC-P-M
- Hot Swap Power Supply : Yes, Dual
- Available PoE with Primary PS – 830W
- Available PoE with Secondary PS – 1440W
- Optional 40G/10G/1G fibre modular uplink modules
- Supports all relevant Meraki optics
- True zero-touch provisioning and remote troubleshooting
- Easy segmentation with Adaptive Policy and Group Policy Access Control Lists
- 480 Gbps of physical stacking; up to eight units
- StackPower : Additional power capacity by pooling sources for more PoE devices
- Improved physical stacking to provide more throughput and network resilience
- Configure thousands of ports from a single dashboard
- Easy to review, schedule, and stage firmware updates
- Rich remote troubleshooting capabilities, such as cable testing and remote package capture
- Get instant visibility with the dynamic topology view
- Reliable platform with 24/7 Meraki support
- Front-panel LED functions such as active/standby and StackPower states
- 1RU rack-mountable
- Non-blocking switch fabric
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: USW-FLEX-MINI-3
In Stock
Excl. VAT: £66.54
Incl. VAT: £79.85
Incl. VAT: £79.85
SKU: USW-FLEX-MINI-5
In Stock
Excl. VAT: £108.36
Incl. VAT: £130.04
Incl. VAT: £130.04
SKU: USW-LITE-16-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 16 |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Network, PoE, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 15 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 191.7 mm |
| Depth | 185 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
In Stock
Excl. VAT: £155.34
Incl. VAT: £186.41
Incl. VAT: £186.41
SKU: USW-FLEX-XG
In Stock
Excl. VAT: £227.80
Incl. VAT: £273.36
Incl. VAT: £273.36
SKU: SG3210XHP-M2
In Stock
Excl. VAT: £352.62
Incl. VAT: £423.15
Incl. VAT: £423.15
SKU: USW-Pro-Max-24-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 400 W |
| Ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Power connector | AC/DC |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| VLAN support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 112 Gbit/s |
| Throughput | 56 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Backlight display | Yes |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 50 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 400 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Sustainability compliance | Yes |
| Stackable | Yes |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £575.90
Incl. VAT: £691.08
Incl. VAT: £691.08
SKU: USW-ENTERPRISEXG-24
In Stock
Excl. VAT: £874.50
Incl. VAT: £1,049.40
Incl. VAT: £1,049.40
SKU: USW-Pro-Max-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 720 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 32 |
| Power connector | AC-in jack |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv4 routes | 12000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 224 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 167 Mpps |
| Throughput | 112 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCPv6 snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Backlight display | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 820 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 32 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 720 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+, PoE++ (4PPoE) |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 16 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 341.2 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 399.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Sustainability compliance | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| LED indicators | System |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £1,039.50
Incl. VAT: £1,247.40
Incl. VAT: £1,247.40
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.