Cisco Catalyst C9200CX-8P-2X2G-A network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey (C9200CX-8P-2X2G-A)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £1,815.24
Incl. VAT: £2,178.29
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Catalyst C9200CX-8P-2X2G-A network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey (C9200CX-8P-2X2G-A)
Description
Cisco Catalyst C9200CX-8P-2X2G-A network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey (C9200CX-8P-2X2G-A)
Cisco Catalyst C9200CX-8P-2X2G-A network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey
Technical Table
Excl. VAT: £1,815.24
Incl. VAT: £2,178.29
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Cisco Catalyst C9200CX-8P-2X2G-A network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey (C9200CX-8P-2X2G-A)
Cisco Catalyst C9200CX-8P-2X2G-A network switch Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 5 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 10 Gbps |
| Power consumption (max) | 46 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Product colour | White |
| Product colour | White |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | No |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Jumbo frames support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Rack mounting | No |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 122.5 mm |
| Depth | 107.1 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 230 g |
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 8 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 163.7 mm |
| Depth | 99.6 mm |
| Height | 31.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Stackable | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Rack mounting | No |
| LED indicators | Yes |
Incl. VAT: £100.20
Incl. VAT: £130.04
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 16 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 42 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Throughput | 18000 Mpps |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 26.78 Mpps |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 48 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.8 kg |
Incl. VAT: £273.00
Incl. VAT: £273.36
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 24 |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Incl. VAT: £367.80
Incl. VAT: £423.15
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 8 |
| Power consumption | 60 W |
| Ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 9 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 1 |
| Power connector | DC-in jack |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 1 |
| VLAN support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| 10G support | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Virtual LAN features | IP subnet–based VLAN |
| IGMP proxy | Yes |
| Throughput | 5 Gbit/s |
| IGMP proxy | Yes |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | No |
| LED indicators | Activity, Error, Link, Ready |
| Housing material | Aluminium, Galvanized steel |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A57 |
| Stackable | No |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 0.083333333 |
| DC input voltage | 12 V |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | IP subnet–based VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| User guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Sustainability compliance | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Housing material | Aluminium, Galvanized steel |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, Error, Link, Ready |
| Rack mount kit | Yes |
| User guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
Incl. VAT: £538.20
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 400 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| IPv4 routes | 64 |
| IGMP snooping | Yes |
| Throughput | 44000 Mpps |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 88 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 65.472 Mpps |
| Number of VLANs | 1000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 450 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 64 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 400 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
Incl. VAT: £648.60
Incl. VAT: £1,049.40
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.