Cisco C8300-1N1S-4T2X wired router 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet Grey
SKU:
C8300-1N1S-4T2X
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £9,874.41
Incl. VAT: £11,849.29
Delivery Date:
Wednesday, May 20
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco C8300-1N1S-4T2X wired router 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet Grey
SKU:
C8300-1N1S-4T2X
Description
Cisco C8300-1N1S-4T2X wired router 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet Grey
Cisco C8300-1N1S-4T2X wired router 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet Grey
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,10000 Mbit/s |
| Network | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ag, IEEE 802.3ah |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,10000 Mbit/s |
| Throughput | 15.8 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Memory | |
| Flash memory | 8192 MB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Performance | |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Storage media | SSD |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Flash memory | 8192 MB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 536060 h |
| WAN connection | |
| SFP WAN | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 2 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Protocols | |
| Switching protocols | MPLS |
| Routing protocols | BGP, EIGRP, HSRP, IP, IS-IS, LISP, MPLS, OSPF, OSPFv3, RIP, RIP-2, VRRP |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Technical details | |
| Rack mounting | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 536060 h |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| Security | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| URL filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| Authentication method | AAA, RSA (2048 bit), ESP-256-CBC, HMAC-SHA1, ECDSA (256/384 bit) |
| Security algorithms | 256-bit AES, 2048-bit RSA, SHA-1, SHA-2 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Features | |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Storage media | SSD |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Flash memory | 8192 MB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 536060 h |
| Processor manufacturer | Intel |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| Rack capacity | 1U |
| Power | |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 85 – 264 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3050 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 444.5 mm |
| Depth | 412.8 mm |
| Height | 43.9 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco C8300-1N1S-4T2X wired router 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet Grey” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £9,874.41
Incl. VAT: £11,849.29
Delivery Date:
Wednesday, May 20
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco C8300-1N1S-4T2X wired router 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet Grey” Cancel reply
Description
Cisco C8300-1N1S-4T2X wired router 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet Grey
Cisco C8300-1N1S-4T2X wired router 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet Grey
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,10000 Mbit/s |
| Network | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ag, IEEE 802.3ah |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,10000 Mbit/s |
| Throughput | 15.8 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Memory | |
| Flash memory | 8192 MB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Performance | |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Storage media | SSD |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Flash memory | 8192 MB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 536060 h |
| WAN connection | |
| SFP WAN | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 2 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Protocols | |
| Switching protocols | MPLS |
| Routing protocols | BGP, EIGRP, HSRP, IP, IS-IS, LISP, MPLS, OSPF, OSPFv3, RIP, RIP-2, VRRP |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Technical details | |
| Rack mounting | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 536060 h |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| Security | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| URL filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| Authentication method | AAA, RSA (2048 bit), ESP-256-CBC, HMAC-SHA1, ECDSA (256/384 bit) |
| Security algorithms | 256-bit AES, 2048-bit RSA, SHA-1, SHA-2 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Features | |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Storage media | SSD |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Flash memory | 8192 MB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 536060 h |
| Processor manufacturer | Intel |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| Rack capacity | 1U |
| Power | |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 85 – 264 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3050 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 444.5 mm |
| Depth | 412.8 mm |
| Height | 43.9 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: RB450Gx4
In Stock
Excl. VAT: £71.30
Incl. VAT: £85.56
Incl. VAT: £85.56
SKU: L009UIGS-RM
In Stock
Excl. VAT: £89.79
Incl. VAT: £107.75
Incl. VAT: £107.75
SKU: RB5009UG+S+IN
In Stock
Excl. VAT: £154.80
Incl. VAT: £185.76
Incl. VAT: £185.76
SKU: RB1100X4
In Stock
Excl. VAT: £224.61
Incl. VAT: £269.53
Incl. VAT: £269.53
SKU: C8300-1N1S-6T
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Wired Routers |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ag, IEEE 802.3ah |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| SFP WAN | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Product colour | Grey |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 85 - 264 V |
| Width | 444.5 mm |
| Depth | 412.8 mm |
| Height | 43.9 mm |
In Stock
Excl. VAT: £7,474.74
Incl. VAT: £8,969.69
Incl. VAT: £8,969.69
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.