ASUS Black Blue-Ray Writer 16x OEM 100GB read Drive (BW-16D1HT/BLK/B/AS)
SKU:
BW-16D1HT/BLK/B/AS
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
ASUS Black Blue-Ray Writer 16x OEM 100GB read Drive (BW-16D1HT/BLK/B/AS)
SKU:
BW-16D1HT/BLK/B/AS
Description
ASUS Black Blue-Ray Writer 16x OEM 100GB read Drive (BW-16D1HT/BLK/B/AS)
ASUS Black Blue-Ray Writer 16x OEM 100GB read Drive
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Disc loading type | Tray |
| Product colour | Black |
| Mounting | Vertical/Horizontal |
| Internal | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Desktop |
| Optical drive type | Blu-Ray RW |
| Interface | Serial ATA |
| Optical disc diameter | 80,120 mm |
| Disc types supported | BD-R, BD-R DL, BD-RE, BD-RE DL, BD-ROM, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW |
| Writing speed | |
| BD-RE Dual Layer write speed | 2x |
| BD-R Dual Layer write speed | 12x |
| BD-RE write speed | 2x |
| BD-R write speed | 16x |
| DVD-RW write speed | 6x |
| DVD-RAM write speed | 5x |
| DVD-R write speed | 16x |
| DVD-R Double Layer write speed | 8x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| DVD+R write speed | 16x |
| DVD+R Double Layer write speed | 8x |
| CD-RW write speed | 24x |
| CD-R write speed | 48x |
| Reading speed | |
| DVD-R Double Layer read speed | 12x |
| BD-RE read speed | 8x |
| BD-RE Dual Layer read speed | 6x |
| BD-R read speed | 12x |
| BD-R Dual Layer read speed | 8x |
| DVD-RW read speed | 12x |
| DVD-ROM read speed | 16x |
| DVD-RAM read speed | 5x |
| DVD-R read speed | 16x |
| DVD+RW read speed | 12x |
| DVD+R read speed | 16x |
| DVD+R Double Layer read speed | 12x |
| CD-RW read speed | 40x |
| CD-ROM read speed | 48x |
| CD-R read speed | 48x |
| BD-ROM read speed | 12x |
| Access time | |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| CD-ROM drive average random access time | 150 ms |
| BD-ROM average random access time | 180 ms |
| Optical drive | |
| Disc loading type | Tray |
| Optical drive type | Blu-Ray RW |
| Interface | Serial ATA |
| Optical disc diameter | 80,120 mm |
| Mounting | Vertical/Horizontal |
| Disc types supported | BD-R, BD-R DL, BD-RE, BD-RE DL, BD-ROM, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW |
| Internal | Yes |
| Packaging data | |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Software | |
| Bundled software | Cyberlink Power2Go 8 E-Green |
| System requirements | |
| Minimum RAM | 1024 MB |
| Minimum processor | Intel Pentium D 945 |
| Minimum storage drive space | 10 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Technical details | |
| Purpose | Desktop |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 146 mm |
| Weight | 750 g |
| Height | 41 mm |
| Depth | 170 mm |
| Packaging content | |
| Bundled software | Cyberlink Power2Go 8 E-Green |
| Other features | |
| Minimum RAM | 1024 MB |
| Minimum processor | Intel Pentium D 945 |
| Minimum storage drive space | 10 GB |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “ASUS Black Blue-Ray Writer 16x OEM 100GB read Drive (BW-16D1HT/BLK/B/AS)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ASUS Black Blue-Ray Writer 16x OEM 100GB read Drive (BW-16D1HT/BLK/B/AS)” Cancel reply
Description
ASUS Black Blue-Ray Writer 16x OEM 100GB read Drive (BW-16D1HT/BLK/B/AS)
ASUS Black Blue-Ray Writer 16x OEM 100GB read Drive
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Disc loading type | Tray |
| Product colour | Black |
| Mounting | Vertical/Horizontal |
| Internal | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Desktop |
| Optical drive type | Blu-Ray RW |
| Interface | Serial ATA |
| Optical disc diameter | 80,120 mm |
| Disc types supported | BD-R, BD-R DL, BD-RE, BD-RE DL, BD-ROM, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW |
| Writing speed | |
| BD-RE Dual Layer write speed | 2x |
| BD-R Dual Layer write speed | 12x |
| BD-RE write speed | 2x |
| BD-R write speed | 16x |
| DVD-RW write speed | 6x |
| DVD-RAM write speed | 5x |
| DVD-R write speed | 16x |
| DVD-R Double Layer write speed | 8x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| DVD+R write speed | 16x |
| DVD+R Double Layer write speed | 8x |
| CD-RW write speed | 24x |
| CD-R write speed | 48x |
| Reading speed | |
| DVD-R Double Layer read speed | 12x |
| BD-RE read speed | 8x |
| BD-RE Dual Layer read speed | 6x |
| BD-R read speed | 12x |
| BD-R Dual Layer read speed | 8x |
| DVD-RW read speed | 12x |
| DVD-ROM read speed | 16x |
| DVD-RAM read speed | 5x |
| DVD-R read speed | 16x |
| DVD+RW read speed | 12x |
| DVD+R read speed | 16x |
| DVD+R Double Layer read speed | 12x |
| CD-RW read speed | 40x |
| CD-ROM read speed | 48x |
| CD-R read speed | 48x |
| BD-ROM read speed | 12x |
| Access time | |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| CD-ROM drive average random access time | 150 ms |
| BD-ROM average random access time | 180 ms |
| Optical drive | |
| Disc loading type | Tray |
| Optical drive type | Blu-Ray RW |
| Interface | Serial ATA |
| Optical disc diameter | 80,120 mm |
| Mounting | Vertical/Horizontal |
| Disc types supported | BD-R, BD-R DL, BD-RE, BD-RE DL, BD-ROM, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW |
| Internal | Yes |
| Packaging data | |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Software | |
| Bundled software | Cyberlink Power2Go 8 E-Green |
| System requirements | |
| Minimum RAM | 1024 MB |
| Minimum processor | Intel Pentium D 945 |
| Minimum storage drive space | 10 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Technical details | |
| Purpose | Desktop |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 146 mm |
| Weight | 750 g |
| Height | 41 mm |
| Depth | 170 mm |
| Packaging content | |
| Bundled software | Cyberlink Power2Go 8 E-Green |
| Other features | |
| Minimum RAM | 1024 MB |
| Minimum processor | Intel Pentium D 945 |
| Minimum storage drive space | 10 GB |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 90-DQ0435-UA221KZ
In Stock
Excl. VAT: £24.73
Incl. VAT: £29.67
Incl. VAT: £29.67
SKU: 90DD01X0-M29000
In Stock
Excl. VAT: £32.20
Incl. VAT: £38.64
Incl. VAT: £38.64
SKU: 90DD01X2-M29000
In Stock
Excl. VAT: £32.71
Incl. VAT: £39.25
Incl. VAT: £39.25
SKU: T8MFH
In Stock
Excl. VAT: £37.95
Incl. VAT: £45.54
Incl. VAT: £45.54
SKU: PHXTV
In Stock
Excl. VAT: £37.95
Incl. VAT: £45.54
Incl. VAT: £45.54
SKU: MRGTT
In Stock
Excl. VAT: £37.95
Incl. VAT: £45.54
Incl. VAT: £45.54
SKU: 8P5NY
In Stock
Excl. VAT: £37.95
Incl. VAT: £45.54
Incl. VAT: £45.54
SKU: DPPHF
In Stock
Excl. VAT: £37.95
Incl. VAT: £45.54
Incl. VAT: £45.54
SKU: J990M
In Stock
Excl. VAT: £37.95
Incl. VAT: £45.54
Incl. VAT: £45.54
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.