APC BVX900LI Easy-UPS Desktop Uninterruptible Power Supply
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 480 W |
| Rated Power in VA | 900 VA |
| Cable length | 1.2 m |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C14 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 4 ms |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Certification | CE |
| Cables included | Input power cable |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 250 mm |
| Weight | 6 kg |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 6.5 kg |
| Height | 160 mm |
Buy new:
Excl. VAT: £81.83
Incl. VAT: £98.20
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
2 In Stock
2 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 480 W |
| Rated Power in VA | 900 VA |
| Cable length | 1.2 m |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C14 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 4 ms |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Certification | CE |
| Cables included | Input power cable |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 250 mm |
| Weight | 6 kg |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 6.5 kg |
| Height | 160 mm |
Excl. VAT: £81.83
Incl. VAT: £98.20
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
2 In Stock
2 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Description
APC BVX900LI Easy-UPS Desktop Uninterruptible Power Supply
Battery backup and surge protection
Outlets provide abundant runtime for network gateway equipment and other critical low-power devices, allowing for hours of internet access during a power outage.
Battery and surge protected outlets
Back up and protect your hardware and data during power outages, surges and spikes.
Safety-agency approved
Ensures the product has been tested and approved to work safely with the connected service provider equipment and within the specified environment.
Boost Automatic Voltage Regulation (AVR)
Preserves battery life and maximizes runtime by correcting low voltages without discharging the battery.
Cold-start capable
Provides temporary battery power when the utility power is out.
Sleek design
Slim, modern design can be upright, flat, or wall-mounted to comfortably fit any electronics set-up and complement home décor.
Transformer-block spaced outlets
Protect equipment with input transformer blocks without blocking access to other receptacles.
LED Indicators
Provide easy-to-read status of the unit and utility power conditions.
Audible alarms
Provides notification of changing utility power and UPS power conditions.
Advanced Safety Features
Safeguard your Home UPS from overloads, excessive mains voltages, short circuits, installation mishaps and battery damage due to low voltage situations.
Battery failure notification
Provides early-warning fault analysis on batteries enabling timely preventive maintenance
Intelligent battery management
Maximizes battery performance, life, and reliability through intelligent, precision charging.
Technical Table
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 480 W |
| Rated Power in VA | 900 VA |
| Cable length | 1.2 m |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C14 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 4 ms |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Certification | CE |
| Cables included | Input power cable |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 250 mm |
| Weight | 6 kg |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 6.5 kg |
| Height | 160 mm |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 1980 W |
| Rated Power in VA | 2200 VA |
| Cable length | 2 m |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler, C20 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audible alarm modes | Battery replacement |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Response time | 10 ms |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Web-based management | Yes |
| Battery capacity | 702 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Certification | CE, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, GS Mark, IRAM, RCM, VDE, WEEE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 586 mm |
| Package depth | 633 mm |
| Package height | 330 mm |
| Weight | 38.6 kg |
| Width | 178 mm |
| Package weight | 47.6 kg |
| Height | 432 mm |
| Depth | 483 mm |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 520 W |
| Rated Power in VA | 950 VA |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port type | USB Type-B |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 6 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 0.1 |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Input power factor | 0.54 |
| Response time | 6 ms |
| Battery life (max) | 2 year(s) |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 6.5 min |
| Typical backup time at full load | 1 min |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Compact |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Cables included | Input power cable |
| Manual | Yes |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 250 mm |
| Weight | 6.1 kg |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 6.6 kg |
| Height | 160 mm |
| Depth | 355 mm |
Incl. VAT: £116.60
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 400 W |
| Rated Power in VA | 500 VA |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Rack capacity | 1U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 596.09 |
| Rack mount kit | Yes |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Weight | 4.01 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 232 mm |
| Rack mount kit | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 596.09 |
Incl. VAT: £718.74
Incl. VAT: £1,046.98
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 1000 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| Cable length | 1.5 m |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlet types | IEC 60320 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Status |
| Noise level | 50 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Input operation voltage (min) | 50 V |
| Input operation voltage (max) | 150 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 432 J |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Noise level | 50 dB |
| Crest factor | 0.125694444 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Status |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EAC |
| Cable length | 1.5 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1843.14 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 749 mm |
| Package height | 246 mm |
| Weight | 21 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 29.6 kg |
| Height | 85 mm |
| Depth | 505 mm |
Incl. VAT: £1,248.01
Incl. VAT: £1,374.02
Incl. VAT: £1,549.47
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 1000 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| Cable length | 1.5 m |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlet types | IEC 60320 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Status |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery voltage | 48 V |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 1 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 749 mm |
| Package height | 246 mm |
| Weight | 21 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 29.6 kg |
| Height | 85 mm |
| Depth | 505 mm |
Incl. VAT: £1,703.52
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 1350 W |
| Rated Power in VA | 1500 VA |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Response time | 6 ms |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery life (max) | 10 year(s) |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 7500 m |
| Package width | 584 mm |
| Package depth | 448 mm |
| Package height | 279 mm |
| Weight | 19.5 kg |
| Width | 438 mm |
| Package weight | 22.7 kg |
| Height | 131 mm |
| Depth | 302 mm |
Incl. VAT: £1,910.46
Incl. VAT: £1,993.86
Incl. VAT: £2,510.22
Incl. VAT: £3,619.64
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.