Cisco Bundle – Headset 721, Wireless Single On-Ear Bluetooth Headphones, Webex Button, packaged with the Desk Camera 1080p(BUN-722+CAMD-C-WW)
SKU:
BUN-722+CAMD-C-WW
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Bundle – Headset 721, Wireless Single On-Ear Bluetooth Headphones, Webex Button, packaged with the Desk Camera 1080p(BUN-722+CAMD-C-WW)
SKU:
BUN-722+CAMD-C-WW
Description
Cisco Bundle – Headset 721, Wireless Single On-Ear Bluetooth Headphones, Webex Button, packaged with the Desk Camera 1080p(BUN-722+CAMD-C-WW)
Cisco Bundle – Headset 721, Wireless Single On-Ear Bluetooth Headphones, Webex Button, packaged with the Desk Camera 1080p
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Protection features | Shock resistant |
| Operating keys | Answer/end call |
| Colour name | Carbon Black |
| Optimized for | Webex |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Works with Microsoft Cortana | Yes |
| Technical details | |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Travel case | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Colour name | Carbon Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 65 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone input impedance | 32 Ω |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 2.2 h |
| Talk time | 23 h |
| Continuous audio playback time | 45 h |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 168 g |
| Packaging data | |
| Package width | 269.5 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package depth | 405.1 mm |
| Package weight | 888.89 g |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-A |
| Packaging content | Headband;Ear Cushions;Protective Case |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headband;Ear Cushions;Protective Case |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-A |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Optimized for | Webex |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Continuous audio playback time | 45 h |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Packaging content | Headband;Ear Cushions;Protective Case |
| Colour name | Carbon Black |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco Bundle – Headset 721, Wireless Single On-Ear Bluetooth Headphones, Webex Button, packaged with the Desk Camera 1080p(BUN-722+CAMD-C-WW)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco Bundle – Headset 721, Wireless Single On-Ear Bluetooth Headphones, Webex Button, packaged with the Desk Camera 1080p(BUN-722+CAMD-C-WW)” Cancel reply
Description
Cisco Bundle – Headset 721, Wireless Single On-Ear Bluetooth Headphones, Webex Button, packaged with the Desk Camera 1080p(BUN-722+CAMD-C-WW)
Cisco Bundle – Headset 721, Wireless Single On-Ear Bluetooth Headphones, Webex Button, packaged with the Desk Camera 1080p
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Protection features | Shock resistant |
| Operating keys | Answer/end call |
| Colour name | Carbon Black |
| Optimized for | Webex |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Works with Microsoft Cortana | Yes |
| Technical details | |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Travel case | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Colour name | Carbon Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 65 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone input impedance | 32 Ω |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 2.2 h |
| Talk time | 23 h |
| Continuous audio playback time | 45 h |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 168 g |
| Packaging data | |
| Package width | 269.5 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package depth | 405.1 mm |
| Package weight | 888.89 g |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-A |
| Packaging content | Headband;Ear Cushions;Protective Case |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headband;Ear Cushions;Protective Case |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-A |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Optimized for | Webex |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Continuous audio playback time | 45 h |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Packaging content | Headband;Ear Cushions;Protective Case |
| Colour name | Carbon Black |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: MMTN2ZM/A
In Stock
Get Instant Price
SKU: AUD004BTBK
In Stock
Get Instant Price
SKU: 1000903
In Stock
Excl. VAT: £33.21
Incl. VAT: £39.85
Incl. VAT: £39.85
SKU: 90YH028G-B1UA00
In Stock
Excl. VAT: £45.39
Incl. VAT: £54.47
Incl. VAT: £54.47
SKU: AUC005BTBK
In Stock
Excl. VAT: £47.64
Incl. VAT: £57.17
Incl. VAT: £57.17
SKU: DELL-WH3022
In Stock
Excl. VAT: £60.95
Incl. VAT: £73.14
Incl. VAT: £73.14
SKU: 1000881
In Stock
Excl. VAT: £106.10
Incl. VAT: £127.32
Incl. VAT: £127.32
SKU: 882826-0020
In Stock
Excl. VAT: £151.08
Incl. VAT: £181.30
Incl. VAT: £181.30
SKU: 880066-0100
In Stock
Excl. VAT: £236.08
Incl. VAT: £283.30
Incl. VAT: £283.30
SKU: 880066-0200
In Stock
Excl. VAT: £243.41
Incl. VAT: £292.09
Incl. VAT: £292.09
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.