Belkin SOUNDFORM Mini Headset Wired & Wireless Head-band Music Micro-USB Bluetooth Pink (AUD002BTPK)
SKU:
AUD002BTPK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Belkin SOUNDFORM Mini Headset Wired & Wireless Head-band Music Micro-USB Bluetooth Pink (AUD002BTPK)
SKU:
AUD002BTPK
Description
Belkin SOUNDFORM Mini Headset Wired & Wireless Head-band Music Micro-USB Bluetooth Pink (AUD002BTPK)
Belkin SOUNDFORM Mini Headset Wired & Wireless Head-band Music Micro-USB Bluetooth Pink
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Pink |
| Volume control | Button |
| Protection features | Water resistant |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Bluetooth pairing, Play/Pause, Volume +, Volume – |
| Detachable cable | Yes |
| Designed for children | Yes |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Pink |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Pink |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Designed for children | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | Micro-USB |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone sensitivity | 85 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Control unit | |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Continuous audio playback time | 30 h |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Packaging data | |
| Cables included | Audio (3.5mm), Micro-USB |
| Packaging content | |
| Cables included | Audio (3.5mm), Micro-USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Volume control | Button |
| Continuous audio playback time | 30 h |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Designed for children | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Belkin SOUNDFORM Mini Headset Wired & Wireless Head-band Music Micro-USB Bluetooth Pink (AUD002BTPK)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Belkin SOUNDFORM Mini Headset Wired & Wireless Head-band Music Micro-USB Bluetooth Pink (AUD002BTPK)” Cancel reply
Description
Belkin SOUNDFORM Mini Headset Wired & Wireless Head-band Music Micro-USB Bluetooth Pink (AUD002BTPK)
Belkin SOUNDFORM Mini Headset Wired & Wireless Head-band Music Micro-USB Bluetooth Pink
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Pink |
| Volume control | Button |
| Protection features | Water resistant |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Bluetooth pairing, Play/Pause, Volume +, Volume – |
| Detachable cable | Yes |
| Designed for children | Yes |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Pink |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Pink |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Designed for children | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | Micro-USB |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone sensitivity | 85 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Control unit | |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Continuous audio playback time | 30 h |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Packaging data | |
| Cables included | Audio (3.5mm), Micro-USB |
| Packaging content | |
| Cables included | Audio (3.5mm), Micro-USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Volume control | Button |
| Continuous audio playback time | 30 h |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Designed for children | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.