ASUS Zenbook A14 UX3407QA-QD244W Qualcomm Snapdragon 16 GB/1 TB SSD 14″ Laptop
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 16 GB | |
| Processor | Qualcomm Snapdragon | |
| Storage | 1 TB SSD | |
| Product type | Laptop | |
|
Asus | |
| Housing material | Aluminium, Magnesium | |
| Form factor | Clamshell | |
| Product colour | Beige | |
| Processor generation | Snapdragon X | |
| Processor cache | 30 MB | |
| Processor model | X1-26-100 | |
| Processor boost frequency | 2.97 GHz | |
| Processor cores | 8 | |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz | |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V | |
| AC adapter output current | 3.25 A | |
| AC adapter output voltage | 20 V | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes | |
| USB Type-C charging port | Yes | |
| Width | 310.7 mm | |
| Depth | 213.9 mm | |
| Height (front) | 1.34 cm | |
| Height (rear) | 1.59 cm | |
| Weight | 980 g |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
ASUS Zenbook A14 UX3407QA-QD244W Qualcomm Snapdragon 16 GB/1 TB SSD 14″ Laptop
| RAM | 16 GB | |
| Processor | Qualcomm Snapdragon | |
| Storage | 1 TB SSD | |
| Product type | Laptop | |
|
Asus | |
| Housing material | Aluminium, Magnesium | |
| Form factor | Clamshell | |
| Product colour | Beige | |
| Processor generation | Snapdragon X | |
| Processor cache | 30 MB | |
| Processor model | X1-26-100 | |
| Processor boost frequency | 2.97 GHz | |
| Processor cores | 8 | |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz | |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V | |
| AC adapter output current | 3.25 A | |
| AC adapter output voltage | 20 V | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes | |
| USB Type-C charging port | Yes | |
| Width | 310.7 mm | |
| Depth | 213.9 mm | |
| Height (front) | 1.34 cm | |
| Height (rear) | 1.59 cm | |
| Weight | 980 g |
Description
ASUS Zenbook A14 UX3407QA-QD244W Qualcomm Snapdragon 16 GB/1 TB SSD 14″ Laptop
Unload. Unplugged. Unlimited.
Get bigger things done with a lighter design! At just under a kilogram*, Zenbook A14 is born to go places. Its Snapdragon® X Series processor unleashes the full benefits of Copilot+, and empowers your lifestyle with multi-working-day battery life.
The all-new minimalist design, featuring tone-on-tone colors and nature-inspired materials, exudes elegance. The laptop lid, keyboard frame, and base are crafted from Ceraluminum™, our amazing anti-wear, anti-scratch and smudge-free material*.
Technical Table
| RAM | 16 GB | |
| Processor | Qualcomm Snapdragon | |
| Storage | 1 TB SSD | |
| Product type | Laptop | |
|
Asus | |
| Housing material | Aluminium, Magnesium | |
| Form factor | Clamshell | |
| Product colour | Beige | |
| Processor generation | Snapdragon X | |
| Processor cache | 30 MB | |
| Processor model | X1-26-100 | |
| Processor boost frequency | 2.97 GHz | |
| Processor cores | 8 | |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz | |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V | |
| AC adapter output current | 3.25 A | |
| AC adapter output voltage | 20 V | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes | |
| USB Type-C charging port | Yes | |
| Width | 310.7 mm | |
| Depth | 213.9 mm | |
| Height (front) | 1.34 cm | |
| Height (rear) | 1.59 cm | |
| Weight | 980 g |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
ASUS Zenbook A14 UX3407QA-QD244W Qualcomm Snapdragon 16 GB/1 TB SSD 14″ Laptop
Unload. Unplugged. Unlimited.
Get bigger things done with a lighter design! At just under a kilogram*, Zenbook A14 is born to go places. Its Snapdragon® X Series processor unleashes the full benefits of Copilot+, and empowers your lifestyle with multi-working-day battery life.
The all-new minimalist design, featuring tone-on-tone colors and nature-inspired materials, exudes elegance. The laptop lid, keyboard frame, and base are crafted from Ceraluminum™, our amazing anti-wear, anti-scratch and smudge-free material*.
Technical Table
| RAM | 16 GB | |
| Processor | Qualcomm Snapdragon | |
| Storage | 1 TB SSD | |
| Product type | Laptop | |
|
Asus | |
| Housing material | Aluminium, Magnesium | |
| Form factor | Clamshell | |
| Product colour | Beige | |
| Processor generation | Snapdragon X | |
| Processor cache | 30 MB | |
| Processor model | X1-26-100 | |
| Processor boost frequency | 2.97 GHz | |
| Processor cores | 8 | |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz | |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V | |
| AC adapter output current | 3.25 A | |
| AC adapter output voltage | 20 V | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes | |
| USB Type-C charging port | Yes | |
| Width | 310.7 mm | |
| Depth | 213.9 mm | |
| Height (front) | 1.34 cm | |
| Height (rear) | 1.59 cm | |
| Weight | 980 g |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Brand | Asus |
| Model Name | Zenbook |
| Screen size | 14 Inches |
| Colour | Blue |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| Audio system | Smart Amp |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Repairability index | 9.3 |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Repairability index | 9.3 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 75 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Width | 312.4 mm |
| Depth | 220.1 mm |
| Height | 14.9 mm |
| Weight | 1.28 kg |
| Package weight | 3.67 kg |
| Package width | 410 mm |
| Package height | 284 mm |
| Package depth | 75 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Country of origin | China |
| Country of origin | China |
| AC adapter included | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Smart Amp |
| AC adapter included | Yes |
| Country of origin | China |
Incl. VAT: £1,234.20
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel® Core™ i9 |
| Product type | Laptop |
| Colour name | Inkwell Gray |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | 2.8K |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Panel type | OLED |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display diagonal | 36.8 cm (14.5") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 400 cd/m² |
| Market positioning | Home |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 0.208333333 |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Width | 321.8 mm |
| Depth | 225.6 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.56 kg |
Incl. VAT: £1,568.70
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.