Apple Watch SE GPS 40mm Midnight Aluminium Case ( MXE73QA/A)
SKU:
MXE73QA/A
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Apple |
| Watch Type | Smartwatches & Sport Watches |
| Waterproof up to | 50 m |
| Processor cores | 2 |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Altimeter | Yes |
| Yes | |
| Display technology | OLED |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Operating system installed | watchOS 11 |
| Built-in microphone | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display resolution | 324 x 394 pixels |
| Pixel density | 326 ppi |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor model | S8 |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Activity tracker | Yes |
| Rounded display corners | Yes |
| 64-bit computing | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Haptic feedback | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 40 mm |
| Watch case colour | Black |
| Watch case material | Aluminium |
| Removable strap | Yes |
| Band size | S/M |
| Wrist size range | 130 – 200 mm |
| Waterproof up to | 50 m |
| Band material | Rubber |
| Protection features | Water resistant, Waterproof |
| Shape | Rectangular |
| Band colour | Black |
| Colour name | Midnight |
| Band colour name | Midnight |
| Magnetic charging connector | Yes |
| Watch glass type | Ion-X glass |
| Processor cores | 2 |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Flash memory | 32 GB |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 34 mm |
| Depth | 40 mm |
| Thickness | 1.07 cm |
| Weight | 26.4 g |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Apple Watch SE GPS 40mm Midnight Aluminium Case ( MXE73QA/A)
SKU:
MXE73QA/A
| Brand | Apple |
| Watch Type | Smartwatches & Sport Watches |
| Waterproof up to | 50 m |
| Processor cores | 2 |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Altimeter | Yes |
| Yes | |
| Display technology | OLED |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Operating system installed | watchOS 11 |
| Built-in microphone | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display resolution | 324 x 394 pixels |
| Pixel density | 326 ppi |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor model | S8 |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Activity tracker | Yes |
| Rounded display corners | Yes |
| 64-bit computing | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Haptic feedback | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 40 mm |
| Watch case colour | Black |
| Watch case material | Aluminium |
| Removable strap | Yes |
| Band size | S/M |
| Wrist size range | 130 – 200 mm |
| Waterproof up to | 50 m |
| Band material | Rubber |
| Protection features | Water resistant, Waterproof |
| Shape | Rectangular |
| Band colour | Black |
| Colour name | Midnight |
| Band colour name | Midnight |
| Magnetic charging connector | Yes |
| Watch glass type | Ion-X glass |
| Processor cores | 2 |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Flash memory | 32 GB |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 34 mm |
| Depth | 40 mm |
| Thickness | 1.07 cm |
| Weight | 26.4 g |
Description
Apple Watch SE GPS 40mm Midnight Aluminium Case ( MXE73QA/A)
Easy ways to stay connected. Motivating fitness metrics. Innovative health and safety features. Fresh band colors. Apple Watch SE is packed with features at a feel-good price.
Technical Table
| Brand | Apple |
| Watch Type | Smartwatches & Sport Watches |
| Waterproof up to | 50 m |
| Processor cores | 2 |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Altimeter | Yes |
| Yes | |
| Display technology | OLED |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Operating system installed | watchOS 11 |
| Built-in microphone | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display resolution | 324 x 394 pixels |
| Pixel density | 326 ppi |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor model | S8 |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Activity tracker | Yes |
| Rounded display corners | Yes |
| 64-bit computing | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Haptic feedback | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 40 mm |
| Watch case colour | Black |
| Watch case material | Aluminium |
| Removable strap | Yes |
| Band size | S/M |
| Wrist size range | 130 – 200 mm |
| Waterproof up to | 50 m |
| Band material | Rubber |
| Protection features | Water resistant, Waterproof |
| Shape | Rectangular |
| Band colour | Black |
| Colour name | Midnight |
| Band colour name | Midnight |
| Magnetic charging connector | Yes |
| Watch glass type | Ion-X glass |
| Processor cores | 2 |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Flash memory | 32 GB |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 34 mm |
| Depth | 40 mm |
| Thickness | 1.07 cm |
| Weight | 26.4 g |
Reviews (0)
Be the first to review “Apple Watch SE GPS 40mm Midnight Aluminium Case ( MXE73QA/A)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Apple Watch SE GPS 40mm Midnight Aluminium Case ( MXE73QA/A)” Cancel reply
Description
Apple Watch SE GPS 40mm Midnight Aluminium Case ( MXE73QA/A)
Easy ways to stay connected. Motivating fitness metrics. Innovative health and safety features. Fresh band colors. Apple Watch SE is packed with features at a feel-good price.
Technical Table
| Brand | Apple |
| Watch Type | Smartwatches & Sport Watches |
| Waterproof up to | 50 m |
| Processor cores | 2 |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Altimeter | Yes |
| Yes | |
| Display technology | OLED |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Operating system installed | watchOS 11 |
| Built-in microphone | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display resolution | 324 x 394 pixels |
| Pixel density | 326 ppi |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor model | S8 |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Activity tracker | Yes |
| Rounded display corners | Yes |
| 64-bit computing | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Haptic feedback | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 40 mm |
| Watch case colour | Black |
| Watch case material | Aluminium |
| Removable strap | Yes |
| Band size | S/M |
| Wrist size range | 130 – 200 mm |
| Waterproof up to | 50 m |
| Band material | Rubber |
| Protection features | Water resistant, Waterproof |
| Shape | Rectangular |
| Band colour | Black |
| Colour name | Midnight |
| Band colour name | Midnight |
| Magnetic charging connector | Yes |
| Watch glass type | Ion-X glass |
| Processor cores | 2 |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Flash memory | 32 GB |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 34 mm |
| Depth | 40 mm |
| Thickness | 1.07 cm |
| Weight | 26.4 g |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: HKED4041BAA1D0ZA1/4G
In Stock
Get Instant Price
SKU: WU133
In Stock
Excl. VAT: £47.15
Incl. VAT: £56.58
Incl. VAT: £56.58
SKU: HS-SSD-E2000/512G
In Stock
Excl. VAT: £113.85
Incl. VAT: £136.62
Incl. VAT: £136.62
SKU: HS-SSD-E2000/1024G
In Stock
Excl. VAT: £149.43
Incl. VAT: £179.31
Incl. VAT: £179.31
SKU: 874800-B21
In Stock
Excl. VAT: £745.82
Incl. VAT: £894.98
Incl. VAT: £894.98
SKU: M1J87AC#824
In Stock
Excl. VAT: £1,119.60
Incl. VAT: £1,343.53
Incl. VAT: £1,343.53
SKU: HM610A5#1QK
In Stock
Excl. VAT: £1,237.41
Incl. VAT: £1,484.90
Incl. VAT: £1,484.90
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.