APC AP9643 UPS Network Management Card
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | APC |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 195.08 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, TLS |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| IPv6 routes | 1 |
| Width | 121 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 140 g |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 910 g |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, TLS |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
| Brand | APC |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 195.08 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, TLS |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| IPv6 routes | 1 |
| Width | 121 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 140 g |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 910 g |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, TLS |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Description
APC AP9643 UPS Network Management Card
This APC UPS Network Management Card enables remote environmental monitoring and control of individual Single Phase and Three Phase APC UPS via secure network browsers or external command line interfaces. The NMC with temperature sensor is connected to the UPS via a web browser, command line interface, or SNMP. The flash upgradeable firmware installs maintenance releases of firmware remotely using FTP. The Network Management Card provides multiple-user access, pre-loaded multiple language support, advanced security protection, and data and event log space. The NMC card with PowerChute Network Shutdown provides unattended, graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. The network card supports user-selectable password with strong password rules and a reset password mechanism.
Technical Table
| Brand | APC |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 195.08 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, TLS |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| IPv6 routes | 1 |
| Width | 121 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 140 g |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 910 g |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, TLS |
BESTSELLER PRODUCTS
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.