Zebra ZT411 203 x 203 DPI Wired & Wireless Direct thermal/Thermal transfer POS printer (ZT41142-T0E0000Z)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Zebra |
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Print speed | 2.4 ips |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Standard interfaces | Bluetooth, Ethernet, RJ-45, RS-232 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum media length | 450 m |
| Storage media type | Flash |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Product colour | Black, Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| RAM capacity | 256 GB |
| Flash memory | 512 MB |
| Product colour | Black, Grey |
| Storage media | Flash |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 85% |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Width | 269 mm |
| Depth | 495 mm |
| Height | 324 mm |
| Package weight | 18.6 kg |
| Weight | 16.3 kg |
| Package weight | 18.6 kg |
Buy new:
Excl. VAT: £1,198.80
Incl. VAT: £1,438.56
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Zebra ZT411 203 x 203 DPI Wired & Wireless Direct thermal/Thermal transfer POS printer (ZT41142-T0E0000Z)
| Brand | Zebra |
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Print speed | 2.4 ips |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Standard interfaces | Bluetooth, Ethernet, RJ-45, RS-232 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum media length | 450 m |
| Storage media type | Flash |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Product colour | Black, Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| RAM capacity | 256 GB |
| Flash memory | 512 MB |
| Product colour | Black, Grey |
| Storage media | Flash |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 85% |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Width | 269 mm |
| Depth | 495 mm |
| Height | 324 mm |
| Package weight | 18.6 kg |
| Weight | 16.3 kg |
| Package weight | 18.6 kg |
Description
Zebra ZT411 203 x 203 DPI Wired & Wireless Direct thermal/Thermal transfer POS printer (ZT41142-T0E0000Z)
Drive productivity with the ZT400 Series. Constructed with an all-metal frame and bi-fold door, these printer are durable and allow easy access. The 4.3-inch full-color touch display with intuitive interface makes them easy to use, and shows color-coded printer status alerts. Configure your printer your way with advanced technology, along with two open communication slots. These printers keep your critical operations running efficiently today, and give you the flexibility to add features in the future as you need them.
Available in three print resolutions and two print widths, the ZT400 Series addresses a broad array of applications. They are easy to integrate and manage with Zebra’s Print DNA suite of applications, utilities and developer tools—all powered by Link-OS®.
Technical Table
| Brand | Zebra |
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Print speed | 2.4 ips |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Standard interfaces | Bluetooth, Ethernet, RJ-45, RS-232 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum media length | 450 m |
| Storage media type | Flash |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Product colour | Black, Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| RAM capacity | 256 GB |
| Flash memory | 512 MB |
| Product colour | Black, Grey |
| Storage media | Flash |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 85% |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Width | 269 mm |
| Depth | 495 mm |
| Height | 324 mm |
| Package weight | 18.6 kg |
| Weight | 16.3 kg |
| Package weight | 18.6 kg |
Excl. VAT: £1,198.80
Incl. VAT: £1,438.56
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Zebra ZT411 203 x 203 DPI Wired & Wireless Direct thermal/Thermal transfer POS printer (ZT41142-T0E0000Z)
Drive productivity with the ZT400 Series. Constructed with an all-metal frame and bi-fold door, these printer are durable and allow easy access. The 4.3-inch full-color touch display with intuitive interface makes them easy to use, and shows color-coded printer status alerts. Configure your printer your way with advanced technology, along with two open communication slots. These printers keep your critical operations running efficiently today, and give you the flexibility to add features in the future as you need them.
Available in three print resolutions and two print widths, the ZT400 Series addresses a broad array of applications. They are easy to integrate and manage with Zebra’s Print DNA suite of applications, utilities and developer tools—all powered by Link-OS®.
Technical Table
| Brand | Zebra |
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Print speed | 2.4 ips |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Standard interfaces | Bluetooth, Ethernet, RJ-45, RS-232 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum media length | 450 m |
| Storage media type | Flash |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Product colour | Black, Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| RAM capacity | 256 GB |
| Flash memory | 512 MB |
| Product colour | Black, Grey |
| Storage media | Flash |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 85% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 85% |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Width | 269 mm |
| Depth | 495 mm |
| Height | 324 mm |
| Package weight | 18.6 kg |
| Weight | 16.3 kg |
| Package weight | 18.6 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Star Micronics |
| Type | POS Printers |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Printing media thickness | 65 - 85 µm |
| Connectivity technology | Wired |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Print technology | Direct thermal |
| Product colour | Grey |
| Supported paper width | 58/80 mm |
| Printing media thickness | 65 - 85 µm |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
| Standard interfaces | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Column capacity | 40 |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Product colour | Grey |
| Built-in barcodes | MaxiCode, PDF417 |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Cutter | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Product colour | Grey |
| Built-in barcodes | MaxiCode, PDF417 |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Cutter | Yes |
| Product colour | Grey |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 142 mm |
| Depth | 204 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 1.68 kg |
Key Features:
| Brand | Dell |
| Type | POS printer |
| Colour | No |
| Type | POS printer |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Character size | 1.25 x 3 mm |
| Character density | 22.6 cpi |
| Printing characters | Graphic |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Character size | 1.25 x 3 mm |
| Character density | 22.6 cpi |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1-128, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Supported paper width | 80 mm |
| Printing media thickness | 53 - 75 µm |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-B |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Optional connectivity | Ethernet, Wireless LAN |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Type | POS printer |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Character size | 1.25 x 3 mm |
| Character density | 22.6 cpi |
| Built-in sensors details | Paper End Sensor, Paper Near End Sensor |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Product colour | Black |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 60000000 |
| Built-in sensors details | Paper End Sensor, Paper Near End Sensor |
| Mean time between failures (MTBF) | 360000 h |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1-128, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Cutter | Yes |
| Print head life | 150 km |
| Wall mountable | Yes |
| Receive buffer | 4 KB |
| AC input voltage | 100 - 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source type | DC |
| Power consumption (printing) | 27.2 W |
| DC output voltage | 24 V |
| Power consumption (standby) | 0.96 W |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 140 mm |
| Depth | 199 mm |
| Height | 146 mm |
| Weight | 1.7 kg |
Incl. VAT: £139.80
Incl. VAT: £219.30
Incl. VAT: £541.21
Incl. VAT: £1,434.75
Incl. VAT: £2,001.55
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.