Zebra ZD421 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth(ZD4A042-D0EE00EZ)
SKU:
ZD4A042-D0EE00EZ
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Media thickness | 0.08 – 0.19 mm |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Product colour | Grey |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Media thickness | 0.08 – 0.19 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EPL2, XML, ZBI, ZPL II |
| Display | LCD |
| Product colour | Grey |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Product colour | Grey |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 – 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 177.5 mm |
| Depth | 220.8 mm |
| Height | 150.7 mm |
| Weight | 1.35 kg |
Buy new:
Excl. VAT: £338.50
Incl. VAT: £406.20
Delivery Date:
In Stock: Next Day
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
7 In Stock
7 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
SKU:
ZD4A042-D0EE00EZ
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Media thickness | 0.08 – 0.19 mm |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Product colour | Grey |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Media thickness | 0.08 – 0.19 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EPL2, XML, ZBI, ZPL II |
| Display | LCD |
| Product colour | Grey |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Product colour | Grey |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 – 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 177.5 mm |
| Depth | 220.8 mm |
| Height | 150.7 mm |
| Weight | 1.35 kg |
Buy new:
Excl. VAT: £338.50
Incl. VAT: £406.20
Delivery Date:
In Stock: Next Day
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
7 In Stock
7 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Zebra ZD421 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth(ZD4A042-D0EE00EZ)” Cancel reply
Description
Zebra ZD421 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth(ZD4A042-D0EE00EZ)
Description
ELEVATE YOUR EXPECTATIONS: ADVANCED FEATURES, FLEXIBILITY, RELIABILITY AND SECURITY
Be free from picking and choosing between reliability, functionality and security. With Zebra’s ZD400 Series 4-inch printers, you’re assured of quality performance for years of operation, key features that keep your business moving forward and unmatched security to prevent downtime and costly cyberattacks. And, with our exclusive Print DNA software suite, these printers are easy to setup, operate, manage and maintain – onsite or remotely. We’re always innovating to deliver just what you need today, and keep you ahead of tomorrow’s technology advancements. You need it. Zebra delivers it, for more than 50 years.
Be free from picking and choosing between reliability, functionality and security. With Zebra’s ZD400 Series 4-inch printers, you’re assured of quality performance for years of operation, key features that keep your business moving forward and unmatched security to prevent downtime and costly cyberattacks. And, with our exclusive Print DNA software suite, these printers are easy to setup, operate, manage and maintain – onsite or remotely. We’re always innovating to deliver just what you need today, and keep you ahead of tomorrow’s technology advancements. You need it. Zebra delivers it, for more than 50 years.
Technical Table
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Media thickness | 0.08 – 0.19 mm |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Product colour | Grey |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Media thickness | 0.08 – 0.19 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EPL2, XML, ZBI, ZPL II |
| Display | LCD |
| Product colour | Grey |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Product colour | Grey |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 – 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 177.5 mm |
| Depth | 220.8 mm |
| Height | 150.7 mm |
| Weight | 1.35 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: ZD4AH43-30EW02EZ
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ZD6A042-D4EF00EZ
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ZD6A143-D0EF00EZ
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ZD22042-D0EG00EZ
Key Features:
| Type: | Label Printer , Shipping Labels Printer |
| Print Labels For: | Amazon, eBay, Shopify & more |
| Resolution: | 203 dpi/8 dots per mm |
| Memory: | 128 MB Flash; 128 MB SDRAM |
| Print Speed: | 4 in./102 mm per second |
| Maximum Print Width: | 4.09 in./104 mm |
| Maximum Label Length: | 39.0 in./991 mm |
| Print Methods: | Thermal Transfer or Direct Thermal |
| Connectivity: | USB |
| Connectivity Type: | Wired |
In Stock
Get Instant Price – £120.50Price range: Get Instant Price through £120.50 Ex VAT
SKU: ZD22042-D1EG00EZ
In Stock
Excl. VAT: £132.54
Incl. VAT: £159.04
Incl. VAT: £159.04
SKU: ZD4A042-30EM00EZ
Key Features:
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Media thickness | 0.08 - 0.19 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EPL2, XML, ZBI, ZPL II |
| Display | LCD |
| Product colour | Grey |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Product colour | Grey |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 202 mm |
In Stock
Excl. VAT: £314.90
Incl. VAT: £377.88
Incl. VAT: £377.88
SKU: ZD4AH22-D0EE00EZ
In Stock
Excl. VAT: £368.99
Incl. VAT: £442.79
Incl. VAT: £442.79
SKU: ZD4A043-30EM00EZ
In Stock
Excl. VAT: £390.00
Incl. VAT: £468.00
Incl. VAT: £468.00
SKU: ZD4A042-30EE00EZ
Key Features:
| Brand | Zebra |
| Type | Label printer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Internal memory | 256 MB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Media thickness | 0.08 - 0.19 mm |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Media thickness | 0.08 - 0.19 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Page description languages | EPL2, XML, ZBI, ZPL II |
| Display | LCD |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Product colour | Grey |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 202 mm |
In Stock
Excl. VAT: £406.90
Incl. VAT: £488.28
Incl. VAT: £488.28
SKU: ZT23142-T0E000FZ
In Stock
Excl. VAT: £533.49
Incl. VAT: £640.19
Incl. VAT: £640.19
SKU: ZQ52-BUE000E-00
In Stock
Excl. VAT: £618.28
Incl. VAT: £741.93
Incl. VAT: £741.93
SKU: ZQ52-BUW002E-00
In Stock
Excl. VAT: £754.85
Incl. VAT: £905.82
Incl. VAT: £905.82
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.