Wacom Intuos Pro graphic tablet Black 5080 lpi 311 x 216 mm USB/Bluetooth (PTH-860-N)
SKU:
PTH-860-N
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Wacom Intuos Pro graphic tablet Black 5080 lpi 311 x 216 mm USB/Bluetooth (PTH-860-N)” Cancel reply
Description
Wacom Intuos Pro graphic tablet Black 5080 lpi 311 x 216 mm USB/Bluetooth (PTH-860-N)
Wacom PTH-860-N Intuos Pro graphic tablet Black 5080 lpi 311 x 216 mm USB/Bluetooth
Specifications
| Tablet | |
|---|---|
| Device interface | USB/Bluetooth |
| Working area | 311 x 216 mm |
| Tablet input type | Pen, Touch |
| Resolution | 5080 lpi |
| Number of hot keys | 8 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Pen | |
| Pen included | Yes |
| Wireless pen | Yes |
| Pressure levels | 8192 |
| Battery-free pen | Yes |
| Rubber grips | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Cable length | 2 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Product colour | Black |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Certification | US: FC, CEC (California EnergyCommision), RBRC, Mercury Labeling Requirements EU/EEA/SW/Turkey: CE,RoHS Kuwait: Ministry of Communications Japan: VCCI, Radio Act China: SRRC (CMIIT), China RoHS, GB Australia/New Zealand: RCM, IDA Singapore: IDA |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Weight & dimensions | |
| Width | 430 mm |
| Depth | 287 mm |
| Height | 8 mm |
| Tablet weight | 1.3 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | US: FC, CEC (California EnergyCommision), RBRC, Mercury Labeling Requirements EU/EEA/SW/Turkey: CE,RoHS Kuwait: Ministry of Communications Japan: VCCI, Radio Act China: SRRC (CMIIT), China RoHS, GB Australia/New Zealand: RCM, IDA Singapore: IDA |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Cables included | USB |
| Quick start guide | Yes |
| Pen holder | Yes |
| Bundled software | Inkspace |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: CTL-4100K-N
In Stock
Excl. VAT: £52.90
Incl. VAT: £63.48
Incl. VAT: £63.48
SKU: CTL-672-N
In Stock
Excl. VAT: £67.85
Incl. VAT: £81.42
Incl. VAT: £81.42
SKU: CTC6110WLW1B
In Stock
Excl. VAT: £109.91
Incl. VAT: £131.89
Incl. VAT: £131.89
SKU: DTK-2420
In Stock
Excl. VAT: £1,458.45
Incl. VAT: £1,750.14
Incl. VAT: £1,750.14
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.