NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module network transceiver module 10000 Mbit/s (AXM762-10000S)
SKU:
AXM762-10000S
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £708.98
Incl. VAT: £850.78
Delivery Date:
Friday, May 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module network transceiver module 10000 Mbit/s (AXM762-10000S)
SKU:
AXM762-10000S
Description
NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module network transceiver module 10000 Mbit/s (AXM762-10000S)
NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module network transceiver module 10000 Mbit/s
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module network transceiver module 10000 Mbit/s (AXM762-10000S)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £708.98
Incl. VAT: £850.78
Delivery Date:
Friday, May 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module network transceiver module 10000 Mbit/s (AXM762-10000S)” Cancel reply
Description
NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module network transceiver module 10000 Mbit/s (AXM762-10000S)
NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module network transceiver module 10000 Mbit/s
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SM331T
In Stock
Get Instant Price
SKU: GLC-LH-SMD-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: J4858D-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: MA-SFP-1GB-SX-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: SFP-1000BASE-LX-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: TL-SM5310-T
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SM311LM
In Stock
Get Instant Price
SKU: SM5310-T
In Stock
Excl. VAT: £35.87
Incl. VAT: £43.04
Incl. VAT: £43.04
SKU: J8177D-AO
In Stock
Excl. VAT: £37.82
Incl. VAT: £45.39
Incl. VAT: £45.39
SKU: GLC-TE-AO
Key Features:
| Brand | AddOn |
| Product type | Network Transceiver Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Form Factor | Plug-in module |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Cabling technology | 1000BASE-TX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Hot-Plug support | Yes |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Designed For | Cisco 20-port 1-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter; Catalyst ESS9300 Embedded Series; Integrated Services Router 1111, 1112, 1113, 1116, 1117, 1118; Nexus 7700 F3-Series 48-Port Fiber 1 and 10G Ethernet Module, 93108TC-EX, 93180YC-FX, 9336C-FX2, 9372PX, 9372PX-E, 9396PX, 9396PX Hot Air Exhaust |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Features | Hot swap module replacement |
| Compliant Standards | IEEE 802.3 |
| Compliant Standards | MSA |
| Hot-Plug support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
In Stock
Excl. VAT: £47.86
Incl. VAT: £57.44
Incl. VAT: £57.44
SKU: SFP-10GBASE-LR-AO
In Stock
Excl. VAT: £74.95
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £89.93
SKU: AXM763-10000S
In Stock
Excl. VAT: £295.76
Incl. VAT: £354.92
Incl. VAT: £354.92
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.