ASUS SDRW-08U7M-U optical disc drive DVD?RW Black (90DD01X0-M29000)
SKU:
90DD01X0-M29000
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £32.20
Incl. VAT: £38.64
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
6 In Stock
6 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
ASUS SDRW-08U7M-U optical disc drive DVD?RW Black (90DD01X0-M29000)
SKU:
90DD01X0-M29000
Description
ASUS SDRW-08U7M-U optical disc drive DVD?RW Black (90DD01X0-M29000)
ASUS SDRW-08U7M-U optical disc drive DVD±RW Black
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Disc loading type | Tray |
| Product colour | Black |
| Mounting | Vertical/Horizontal |
| Internal | No |
| Performance | |
| Purpose | Desktop/Laptop |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Interface | USB 2.0 |
| Optical disc diameter | 80,120 mm |
| Disc types supported | CD, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW |
| Writing speed | |
| DVD-RW write speed | 6x |
| DVD-RAM write speed | 5x |
| DVD-R write speed | 8x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| DVD+R write speed | 8x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6x |
| CD-RW write speed | 24x |
| CD-R write speed | 24x |
| CD rewrite speed | 24x |
| CD write speed | 24x |
| Reading speed | |
| DVD-R Double Layer read speed | 8x |
| DVD-RW read speed | 8x |
| DVD-ROM read speed | 8x |
| DVD-RAM read speed | 5x |
| DVD-R read speed | 8x |
| DVD+RW read speed | 8x |
| DVD+R read speed | 8x |
| DVD+R Double Layer read speed | 8x |
| CD-RW read speed | 24x |
| CD-ROM read speed | 24x |
| CD-R read speed | 24x |
| CD read speed | 24x |
| Access time | |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| Access time | 160 ms |
| CD-ROM drive average random access time | 160 ms |
| Optical drive | |
| Disc loading type | Tray |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Interface | USB 2.0 |
| Optical disc diameter | 80,120 mm |
| Mounting | Vertical/Horizontal |
| Disc types supported | CD, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW |
| Internal | No |
| Record modes | |
| Track-at-once (TAO) | Yes |
| Session-at-once (SAO) | Yes |
| Sequential writing | Yes |
| Random write | Yes |
| Packet writing | Yes |
| Disc-at-once (DAO) | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Cyberlink Power2Go 8 Cyberlink PowerBackup 2.5 E-Green |
| Technical details | |
| Purpose | Desktop/Laptop |
| Product colour | Black |
| Playback disc formats | CD audio, CD video, DVD-Audio, DVD-Video |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 – 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 135.5 mm |
| Weight | 228 g |
| Height | 13.9 mm |
| Depth | 142.5 mm |
| Packaging content | |
| Bundled software | Cyberlink Power2Go 8 Cyberlink PowerBackup 2.5 E-Green |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “ASUS SDRW-08U7M-U optical disc drive DVD?RW Black (90DD01X0-M29000)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £32.20
Incl. VAT: £38.64
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
6 In Stock
6 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ASUS SDRW-08U7M-U optical disc drive DVD?RW Black (90DD01X0-M29000)” Cancel reply
Description
ASUS SDRW-08U7M-U optical disc drive DVD?RW Black (90DD01X0-M29000)
ASUS SDRW-08U7M-U optical disc drive DVD±RW Black
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Disc loading type | Tray |
| Product colour | Black |
| Mounting | Vertical/Horizontal |
| Internal | No |
| Performance | |
| Purpose | Desktop/Laptop |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Interface | USB 2.0 |
| Optical disc diameter | 80,120 mm |
| Disc types supported | CD, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW |
| Writing speed | |
| DVD-RW write speed | 6x |
| DVD-RAM write speed | 5x |
| DVD-R write speed | 8x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| DVD+R write speed | 8x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6x |
| CD-RW write speed | 24x |
| CD-R write speed | 24x |
| CD rewrite speed | 24x |
| CD write speed | 24x |
| Reading speed | |
| DVD-R Double Layer read speed | 8x |
| DVD-RW read speed | 8x |
| DVD-ROM read speed | 8x |
| DVD-RAM read speed | 5x |
| DVD-R read speed | 8x |
| DVD+RW read speed | 8x |
| DVD+R read speed | 8x |
| DVD+R Double Layer read speed | 8x |
| CD-RW read speed | 24x |
| CD-ROM read speed | 24x |
| CD-R read speed | 24x |
| CD read speed | 24x |
| Access time | |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| Access time | 160 ms |
| CD-ROM drive average random access time | 160 ms |
| Optical drive | |
| Disc loading type | Tray |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Interface | USB 2.0 |
| Optical disc diameter | 80,120 mm |
| Mounting | Vertical/Horizontal |
| Disc types supported | CD, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW |
| Internal | No |
| Record modes | |
| Track-at-once (TAO) | Yes |
| Session-at-once (SAO) | Yes |
| Sequential writing | Yes |
| Random write | Yes |
| Packet writing | Yes |
| Disc-at-once (DAO) | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Cyberlink Power2Go 8 Cyberlink PowerBackup 2.5 E-Green |
| Technical details | |
| Purpose | Desktop/Laptop |
| Product colour | Black |
| Playback disc formats | CD audio, CD video, DVD-Audio, DVD-Video |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 – 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 135.5 mm |
| Weight | 228 g |
| Height | 13.9 mm |
| Depth | 142.5 mm |
| Packaging content | |
| Bundled software | Cyberlink Power2Go 8 Cyberlink PowerBackup 2.5 E-Green |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 90-DQ0435-UA221KZ
In Stock
Excl. VAT: £24.73
Incl. VAT: £29.67
Incl. VAT: £29.67
SKU: 90DD01X2-M29000
In Stock
Excl. VAT: £32.71
Incl. VAT: £39.25
Incl. VAT: £39.25
SKU: 26FP2
In Stock
Excl. VAT: £37.95
Incl. VAT: £45.54
Incl. VAT: £45.54
SKU: C8KH4
In Stock
Excl. VAT: £37.95
Incl. VAT: £45.54
Incl. VAT: £45.54
SKU: NU730
In Stock
Excl. VAT: £37.95
Incl. VAT: £45.54
Incl. VAT: £45.54
SKU: 60P82
In Stock
Excl. VAT: £37.95
Incl. VAT: £45.54
Incl. VAT: £45.54
SKU: J2GDK
In Stock
Excl. VAT: £37.95
Incl. VAT: £45.54
Incl. VAT: £45.54
SKU: T99YY
In Stock
Excl. VAT: £37.95
Incl. VAT: £45.54
Incl. VAT: £45.54
SKU: 90DD0292-M29000
In Stock
Excl. VAT: £39.10
Incl. VAT: £46.92
Incl. VAT: £46.92
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.