DELL Vostro 5630 8RYHX Core i5-1340P 8GB 256GB SSD 16″FHD Laptop
SKU:
8RYHX
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
DELL Vostro 5630 8RYHX Core i5-1340P 8GB 256GB SSD 16″FHD Laptop
SKU:
8RYHX
Description
DELL Vostro 5630 8RYHX Core i5-1340P 8GB 256GB SSD 16″FHD Laptop
Specifications.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Display | |
| HD type | Full HD+ |
| Pixel density | 141 ppi |
| Panel type | WVA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor model | i5-1340P |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3254 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Waves |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2.03 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 2400 Mbit/s |
| Antenna type | 2×2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system language | German, Dutch, English, French |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | System Driver for Windows |
| Trial software | McAfee® Business Protection 1-year,No Microsoft Office License Included 30 day Trial Offer Only |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery voltage | 15 V |
| Fast charging | Yes |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery weight | 240 g |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| AC adapter output current | 3.34 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | -15.2 – 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 – 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 356.8 mm |
| Depth | 251.9 mm |
| Height (front) | 1.57 cm |
| Height (rear) | 1.79 cm |
| Weight | 1.9 kg |
| Other features | |
| Wi-Fi data rate (max) | 2400 Mbit/s |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Anti-glare screen | Yes |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “DELL Vostro 5630 8RYHX Core i5-1340P 8GB 256GB SSD 16″FHD Laptop” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “DELL Vostro 5630 8RYHX Core i5-1340P 8GB 256GB SSD 16″FHD Laptop” Cancel reply
Description
DELL Vostro 5630 8RYHX Core i5-1340P 8GB 256GB SSD 16″FHD Laptop
Specifications.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Display | |
| HD type | Full HD+ |
| Pixel density | 141 ppi |
| Panel type | WVA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor model | i5-1340P |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3254 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Waves |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2.03 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 2400 Mbit/s |
| Antenna type | 2×2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system language | German, Dutch, English, French |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | System Driver for Windows |
| Trial software | McAfee® Business Protection 1-year,No Microsoft Office License Included 30 day Trial Offer Only |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery voltage | 15 V |
| Fast charging | Yes |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery weight | 240 g |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| AC adapter output current | 3.34 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | -15.2 – 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 – 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 356.8 mm |
| Depth | 251.9 mm |
| Height (front) | 1.57 cm |
| Height (rear) | 1.79 cm |
| Weight | 1.9 kg |
| Other features | |
| Wi-Fi data rate (max) | 2400 Mbit/s |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Anti-glare screen | Yes |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.