HP 840 G8 8A4D3EA Core i5-1135G7 16GB/512GB-SSD 14″FHD Laptop
SKU:
8A4D3EA
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 14
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
HP 840 G8 8A4D3EA Core i5-1135G7 16GB/512GB-SSD 14″FHD Laptop
SKU:
8A4D3EA
Description
HP 840 G8 8A4D3EA Core i5-1135G7 16GB/512GB-SSD 14″FHD Laptop
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “HP 840 G8 8A4D3EA Core i5-1135G7 16GB/512GB-SSD 14″FHD Laptop” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 14
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HP 840 G8 8A4D3EA Core i5-1135G7 16GB/512GB-SSD 14″FHD Laptop” Cancel reply
Description
HP 840 G8 8A4D3EA Core i5-1135G7 16GB/512GB-SSD 14″FHD Laptop
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 8B4U2EA#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Colour name | Jet black |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor model | 7520U |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5500 MHz |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| AMD FreeSync | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 1x1 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | jet black |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Number of speakers | 2 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
| HP segment | Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 10.5 h |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Continuous video playback time | 11.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Width | 359.8 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height | 18.6 mm |
| Weight | 1.59 kg |
In Stock
Excl. VAT: £439.68
Incl. VAT: £527.61
Incl. VAT: £527.61
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.