HPE SPS-Graphics MXM G10 Exp Kit, 100W (872911-001)
SKU:
872911-001
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
HPE SPS-Graphics MXM G10 Exp Kit, 100W (872911-001)
SKU:
872911-001
Description
HPE SPS-Graphics MXM G10 Exp Kit, 100W (872911-001)
HPE SPS-Graphics MXM G10 Exp Kit, 100W
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “HPE SPS-Graphics MXM G10 Exp Kit, 100W (872911-001)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HPE SPS-Graphics MXM G10 Exp Kit, 100W (872911-001)” Cancel reply
Description
HPE SPS-Graphics MXM G10 Exp Kit, 100W (872911-001)
HPE SPS-Graphics MXM G10 Exp Kit, 100W
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 90YV0GB2-M0NA10
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90YV0AT2-M0NA00
Key Features:
| Brand | ASUS |
| Type | Graphic Card |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Product colour | Black, Blue |
| Processor frequency | 1266 MHz |
| Processor boost clock speed | 1506 MHz |
| CUDA cores | 384 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce GT 1030 |
| Memory clock speed | 6008 MHz |
| Memory bus | 64 bit |
| Graphics card memory type | GDDR5 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express 3.0 |
| DirectX version | 12 |
| OpenGL version | 4.5 |
| HDCP | Yes |
| Full HD | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 384 |
| PhysX | Yes |
| DirectX version | 12 |
| OpenGL version | 4.5 |
| HDCP | Yes |
| Full HD | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| PhysX | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Bundled software | ASUS GPU Tweak |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Blue |
| TV tuner integrated | No |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Height | 69 mm |
| Depth | 21 mm |
| Length | 169 mm |
| Package type | Box |
| Drivers included | Yes |
| Bundled software | ASUS GPU Tweak |
| User guide | Yes |
| Drivers included | Yes |
| User guide | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £107.92
Incl. VAT: £107.92
SKU: 90YV0K60-M0NA00
Key Features:
| Brand | ASUS |
| Type | Graphic Card |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Discrete graphics card memory | 6 GB |
| Data transfer rate | 14 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Processor boost clock speed | 1507 MHz |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| CUDA cores | 2304 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 3050 |
| Processor boost clock speed (OC mode) | 1537 MHz |
| Memory bus | 96 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| HDMI version | 2.1 |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 2304 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA Ansel | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.3 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Number of slots | 2 |
| Height | 120 mm |
| Depth | 37 mm |
| Length | 201 mm |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Minimum system power supply | 550 W |
In Stock
Excl. VAT: £193.75
Incl. VAT: £232.50
Incl. VAT: £232.50
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.