Lenovo LOQ 3 83DV00K6UK Intel Core i7 24GB/1TB SSD RTX 4060 15.6″FHD Gaming Laptop
SKU:
83DV00K6UK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 24 GB |
| Storage | 1 TB |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model name | LOQ 3 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Colour | Grey |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2×2 |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| AC adapter power | 230 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 359.9 mm |
| Depth | 258.7 mm |
| Height (front) | 2.19 cm |
| Height (rear) | 2.39 cm |
| Weight | 2.38 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo LOQ 3 83DV00K6UK Intel Core i7 24GB/1TB SSD RTX 4060 15.6″FHD Gaming Laptop
SKU:
83DV00K6UK
| RAM | 24 GB |
| Storage | 1 TB |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model name | LOQ 3 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Colour | Grey |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2×2 |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| AC adapter power | 230 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 359.9 mm |
| Depth | 258.7 mm |
| Height (front) | 2.19 cm |
| Height (rear) | 2.39 cm |
| Weight | 2.38 kg |
Description
Lenovo LOQ 3 83DV00K6UK Intel Core i7 24GB/1TB SSD RTX 4060 15.6″FHD Gaming Laptop
Join the game
– Fast, powerful Intel® Core™ HX processors
– Dedicated performance of NVIDIA® GeForce RTX® GPUs
– Cool, quiet operation with new hyper chamber thermal design
– Optimized system performance of the Lenovo AI Engine+ with LA1 AI chip
– Fast, powerful Intel® Core™ HX processors
– Dedicated performance of NVIDIA® GeForce RTX® GPUs
– Cool, quiet operation with new hyper chamber thermal design
– Optimized system performance of the Lenovo AI Engine+ with LA1 AI chip
Technical Table
| RAM | 24 GB |
| Storage | 1 TB |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model name | LOQ 3 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Colour | Grey |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2×2 |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| AC adapter power | 230 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 359.9 mm |
| Depth | 258.7 mm |
| Height (front) | 2.19 cm |
| Height (rear) | 2.39 cm |
| Weight | 2.38 kg |
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo LOQ 3 83DV00K6UK Intel Core i7 24GB/1TB SSD RTX 4060 15.6″FHD Gaming Laptop” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Lenovo LOQ 3 83DV00K6UK Intel Core i7 24GB/1TB SSD RTX 4060 15.6″FHD Gaming Laptop” Cancel reply
Description
Lenovo LOQ 3 83DV00K6UK Intel Core i7 24GB/1TB SSD RTX 4060 15.6″FHD Gaming Laptop
Join the game
– Fast, powerful Intel® Core™ HX processors
– Dedicated performance of NVIDIA® GeForce RTX® GPUs
– Cool, quiet operation with new hyper chamber thermal design
– Optimized system performance of the Lenovo AI Engine+ with LA1 AI chip
– Fast, powerful Intel® Core™ HX processors
– Dedicated performance of NVIDIA® GeForce RTX® GPUs
– Cool, quiet operation with new hyper chamber thermal design
– Optimized system performance of the Lenovo AI Engine+ with LA1 AI chip
Technical Table
| RAM | 24 GB |
| Storage | 1 TB |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model name | LOQ 3 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Colour | Grey |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2×2 |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| AC adapter power | 230 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 359.9 mm |
| Depth | 258.7 mm |
| Height (front) | 2.19 cm |
| Height (rear) | 2.39 cm |
| Weight | 2.38 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.