HPE HPE HDD 8TB 7.2K 6G SATA LFF 3.5” (834028-B21)
SKU:
834028-B21
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £258.00
Incl. VAT: £309.60
Delivery Date:
Tomorrow, May 28
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Excl. VAT: £258.00
Incl. VAT: £309.60
Delivery Date:
Tomorrow, May 28
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “HPE HPE HDD 8TB 7.2K 6G SATA LFF 3.5” (834028-B21)” Cancel reply
Description
HPE HPE HDD 8TB 7.2K 6G SATA LFF 3.5” (834028-B21)
HPE HPE HDD 8TB 7.2K 6G SATA LFF 3.5”
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: ST12000VN0008
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST22000NT001
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST1200MM0129
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST4000NM003
In Stock
Excl. VAT: £90.79
Incl. VAT: £108.95
Incl. VAT: £108.95
SKU: ST2000DM008
In Stock
Excl. VAT: £114.82
Incl. VAT: £137.78
Incl. VAT: £137.78
SKU: ST3600057SS
In Stock
Excl. VAT: £139.19
Incl. VAT: £167.03
Incl. VAT: £167.03
SKU: ST1000LM048
In Stock
Excl. VAT: £140.02
Incl. VAT: £168.02
Incl. VAT: £168.02
SKU: ST2000LM015
In Stock
Excl. VAT: £152.70
Incl. VAT: £183.24
Incl. VAT: £183.24
SKU: ST5000LM000
Key Features:
| Brand | Seagate |
| Type | Internal Hard Drives |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD capacity | 5 TB |
| Bytes per sector | 4096 |
| Power consumption (write) | 2.1 W |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA III |
| Average latency | 5.6 ms |
| Bytes per sector | 4096 |
| HDD number of heads | 10 |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 5 TB |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Power consumption (write) | 2.1 W |
| Power consumption (read) | 1.9 W |
| Power consumption (idle) | 1.1 W |
| Start-up current | 1.2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating vibration | 0.7 G |
| Operating shock | 300 G |
| Non-operating vibration | 3.52 G |
| Non-operating shock | 650 G |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Interface | Serial ATA III |
| Storage drive adapter included | No |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 190 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100.3 mm |
| Storage drive adapter included | No |
| Interface | Serial ATA III |
| Compliance certificates | RoHS |
In Stock
Excl. VAT: £164.50
Incl. VAT: £197.40
Incl. VAT: £197.40
SKU: ST8000DM004
In Stock
Excl. VAT: £177.65
Incl. VAT: £213.19
Incl. VAT: £213.19
SKU: ST6000DM003
In Stock
Excl. VAT: £180.37
Incl. VAT: £216.45
Incl. VAT: £216.45
SKU: ST10000VE001
In Stock
Excl. VAT: £318.19
Incl. VAT: £381.83
Incl. VAT: £381.83
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.