Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6″) Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro Black (82YU00GWUK)
SKU:
82YU00GWUK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6″) Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro Black (82YU00GWUK)
SKU:
82YU00GWUK
Description
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6″) Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro Black (82YU00GWUK)
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6″) Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro Black
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Business Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor model | 7520U |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 610M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2×2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 38 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 235.8 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Anti-glare screen | Yes |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6″) Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro Black (82YU00GWUK)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6″) Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro Black (82YU00GWUK)” Cancel reply
Description
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6″) Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro Black (82YU00GWUK)
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6″) Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro Black
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Business Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor model | 7520U |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 610M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2×2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 38 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 235.8 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Anti-glare screen | Yes |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.