Lenovo V15 G4 AMD Athlon 8GB RAM 256GB SSD 15.6 Inch No Windows OS Included Laptop(82YU0044UK)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo V15 G4 AMD Athlon 8GB RAM 256GB SSD 15.6 Inch No Windows OS Included Laptop(82YU0044UK)
Description
Lenovo V15 G4 AMD Athlon 8GB RAM 256GB SSD 15.6 Inch No Windows OS Included Laptop(82YU0044UK)
Lenovo V15 G4 AMD Athlon 8GB RAM 256GB SSD 15.6 Inch No Windows OS Included Laptop
Description
Hybrid working is a significant component of the modern workforce, and businesses must provide the devices needed to collaborate, contribute, and learn seamlessly. The Lenovo V15 Gen 4 laptop remains at the heart of this shift and is built with capabilities that can drive performance. Its powerful mobile processors, hybrid storage, and business-grade security is crafted for business-grade performance without sacrificing style.
No pre-installed Operating System:
This laptop comes without a preinstalled operating system, giving users the freedom to install Windows or Linux based on their needs. Whether for business, education, or IT customization, it provides full flexibility. Apple macOS and Chrome OS are not supported.
Smooth workday
Suited for mobile productivity, powerful mobile processor helps you work faster and better. Also powered by integrated AMD Radeon graphics, Lenovo V15 Gen 4 allows for smooth task-to-task transition. A large battery lets you work seamlessly.
Handle your needs efficiently
Enjoy speed and efficiency with LPDDR5 memory, and SSD storage. This hybrid combination with enough storage availability gives you more room to store files and fastens processes for an uninterrupted work experience.
Distinctive styling
The Lenovo V15 Gen 4 is portable and sports a professional look. It’s incredibly thin and light. Its compact design, narrow bezels on four sides, and special texture and IMR build lend it a distinctive style. This device also boasts of clearing the stringent MIL-STD-810H strength tests.
Connect wherever you work
Get seamless connectivity with a wide array of ports, including USB-C 3.2 (full function), RJ45 and HDMI. Connect to a secondary screen via HDMI or USB Type-A 3.2 ports and multiply your productivity. Enhanced wireless connectivity with Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.0 make for better browsing, data transfer, and peripheral connectivity.
Make virtual meetings zip by
Enhance your collaborative experience with Lenovo V15 Gen 4, thanks to its background blur features for distraction-free meetings. Lenovo Smart Appearance helps you enhance camera effects to protect your privacy and improve your personal appearance for video conferencing. Share content directly from the taskbar with integrated Microsoft Teams and mute/unmute audio with a single click.
Improved capability
Designed for the modern workplace, powerful processor, integrated graphics, and seamless connectivity features on Lenovo V15 Gen 4 drive everyday productivity.
Enhanced security
Lenovo V15 Gen 4 takes your organizational security seriously. Software-based TPM encrypts critical information, the Kensington lock slot keeps your device physically safe. Camera Privacy Shutter is designed to protect your privacy. You can always slide the shutter when it is not in use, which ensures outsiders can’t see you unless you want them to.
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Lenovo V15 G4 AMD Athlon 8GB RAM 256GB SSD 15.6 Inch No Windows OS Included Laptop(82YU0044UK)
Lenovo V15 G4 AMD Athlon 8GB RAM 256GB SSD 15.6 Inch No Windows OS Included Laptop
Description
Hybrid working is a significant component of the modern workforce, and businesses must provide the devices needed to collaborate, contribute, and learn seamlessly. The Lenovo V15 Gen 4 laptop remains at the heart of this shift and is built with capabilities that can drive performance. Its powerful mobile processors, hybrid storage, and business-grade security is crafted for business-grade performance without sacrificing style.
No pre-installed Operating System:
This laptop comes without a preinstalled operating system, giving users the freedom to install Windows or Linux based on their needs. Whether for business, education, or IT customization, it provides full flexibility. Apple macOS and Chrome OS are not supported.
Smooth workday
Suited for mobile productivity, powerful mobile processor helps you work faster and better. Also powered by integrated AMD Radeon graphics, Lenovo V15 Gen 4 allows for smooth task-to-task transition. A large battery lets you work seamlessly.
Handle your needs efficiently
Enjoy speed and efficiency with LPDDR5 memory, and SSD storage. This hybrid combination with enough storage availability gives you more room to store files and fastens processes for an uninterrupted work experience.
Distinctive styling
The Lenovo V15 Gen 4 is portable and sports a professional look. It’s incredibly thin and light. Its compact design, narrow bezels on four sides, and special texture and IMR build lend it a distinctive style. This device also boasts of clearing the stringent MIL-STD-810H strength tests.
Connect wherever you work
Get seamless connectivity with a wide array of ports, including USB-C 3.2 (full function), RJ45 and HDMI. Connect to a secondary screen via HDMI or USB Type-A 3.2 ports and multiply your productivity. Enhanced wireless connectivity with Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.0 make for better browsing, data transfer, and peripheral connectivity.
Make virtual meetings zip by
Enhance your collaborative experience with Lenovo V15 Gen 4, thanks to its background blur features for distraction-free meetings. Lenovo Smart Appearance helps you enhance camera effects to protect your privacy and improve your personal appearance for video conferencing. Share content directly from the taskbar with integrated Microsoft Teams and mute/unmute audio with a single click.
Improved capability
Designed for the modern workplace, powerful processor, integrated graphics, and seamless connectivity features on Lenovo V15 Gen 4 drive everyday productivity.
Enhanced security
Lenovo V15 Gen 4 takes your organizational security seriously. Software-based TPM encrypts critical information, the Kensington lock slot keeps your device physically safe. Camera Privacy Shutter is designed to protect your privacy. You can always slide the shutter when it is not in use, which ensures outsiders can’t see you unless you want them to.
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Processor | Intel Atom x5 Series |
| Screen size | 10.1 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Dual-screen | No |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Screen shape | Flat |
| Micro HDMI ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Embedded options available | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 0 |
| Intel Secure Boot Technology version | 1 |
| Intel Secure Boot | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Processor ARK ID | 93361 |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Width (tablet mode) | 24.9 cm |
| Depth (tablet mode) | 17.8 cm |
| Height (tablet mode) | 9 mm |
| Width | 249 mm |
| Depth | 183 mm |
| Height | 17.5 mm |
Incl. VAT: £446.99
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.