LENOVO V14 82YT00EVUK AMD Ryzen 3 7320U 8GB/256GB SSD 14″Laptop
SKU:
82YT00EVUK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
LENOVO V14 82YT00EVUK AMD Ryzen 3 7320U 8GB/256GB SSD 14″Laptop
SKU:
82YT00EVUK
Description
LENOVO V14 82YT00EVUK AMD Ryzen 3 7320U 8GB/256GB SSD 14″Laptop
LENOVO V14 82YT00EVUK AMD Ryzen 3 7320U 8GB/256GB SSD 14″Laptop
Specifications:
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Business Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 500:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor model | 7320U |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 610M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2×2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 8.4 h |
| Battery capacity | 38 Wh |
| Continuous video playback time | 15.3 h |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | EPEAT Silver ENERGY STAR 8.0 ErP Lot 3 FSC certified carton RoHS compliant TÜV Rheinland Low Blue Light MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 324.2 mm |
| Depth | 215.2 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.43 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Continuous video playback time | 15.3 h |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “LENOVO V14 82YT00EVUK AMD Ryzen 3 7320U 8GB/256GB SSD 14″Laptop” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “LENOVO V14 82YT00EVUK AMD Ryzen 3 7320U 8GB/256GB SSD 14″Laptop” Cancel reply
Description
LENOVO V14 82YT00EVUK AMD Ryzen 3 7320U 8GB/256GB SSD 14″Laptop
LENOVO V14 82YT00EVUK AMD Ryzen 3 7320U 8GB/256GB SSD 14″Laptop
Specifications:
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Business Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 500:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor model | 7320U |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 610M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2×2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 8.4 h |
| Battery capacity | 38 Wh |
| Continuous video playback time | 15.3 h |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | EPEAT Silver ENERGY STAR 8.0 ErP Lot 3 FSC certified carton RoHS compliant TÜV Rheinland Low Blue Light MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 324.2 mm |
| Depth | 215.2 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.43 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Continuous video playback time | 15.3 h |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.