Lenovo IdeaPad Slim 3 82XR004FUK AMD Ryzen 3 8GB/256GB SSD 16″ Laptop
SKU:
82XR004FUK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Optical drive type | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Compliance certificates | RoHS |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 257 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 1.84 cm |
| Weight | 1.74 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XR004FUK AMD Ryzen 3 8GB/256GB SSD 16″ Laptop
SKU:
82XR004FUK
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Optical drive type | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Compliance certificates | RoHS |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 257 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 1.84 cm |
| Weight | 1.74 kg |
Description
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XR004FUK AMD Ryzen 3 8GB/256GB SSD 16″ Laptop
Lenovo IdeaPad Slim 3 16ABR8 82XR004FUK AMD Ryzen 3 7330U (4C/8T, 2.3/4.3GHz, 2MB L2/8MB L3), 8GB DDR4-3200, 256GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe, 16 WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, AMD Radeon Graphics, 11ac 2×2 + BT5.1, FHD 1080p with Privacy Shutter, Windows 11 Home
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Optical drive type | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Compliance certificates | RoHS |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 257 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 1.84 cm |
| Weight | 1.74 kg |
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo IdeaPad Slim 3 82XR004FUK AMD Ryzen 3 8GB/256GB SSD 16″ Laptop” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Lenovo IdeaPad Slim 3 82XR004FUK AMD Ryzen 3 8GB/256GB SSD 16″ Laptop” Cancel reply
Description
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XR004FUK AMD Ryzen 3 8GB/256GB SSD 16″ Laptop
Lenovo IdeaPad Slim 3 16ABR8 82XR004FUK AMD Ryzen 3 7330U (4C/8T, 2.3/4.3GHz, 2MB L2/8MB L3), 8GB DDR4-3200, 256GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe, 16 WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, AMD Radeon Graphics, 11ac 2×2 + BT5.1, FHD 1080p with Privacy Shutter, Windows 11 Home
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Optical drive type | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Compliance certificates | RoHS |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 257 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 1.84 cm |
| Weight | 1.74 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: NX.AA5EK.001
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB SSD |
| Processor | Qualcomm |
| Brand | Acer |
| Model Name | Aspire 3 |
| Screen size | 15.6 inches Full HD (1920×1080) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Storage media | Flash |
| Optical drive type | No |
| Flash memory | 64 GB |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno 618 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 4670 mAh |
| Battery capacity | 36 Wh |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Width | 310 mm |
| Depth | 209.3 mm |
| Height | 15.6 mm |
| Weight | 1.2 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 967V3ET#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | HP |
| Model | ProBook 440 |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
In Stock
Excl. VAT: £572.40
Incl. VAT: £686.88
Incl. VAT: £686.88
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.