Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ008YUK AMD Ryzen 5 8GB/512GB SSD 15.6″Laptop
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 47 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 359.3 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.62 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 47 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 359.3 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.62 kg |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Description
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ008YUK AMD Ryzen 5 8GB/512GB SSD 15.6″Laptop
Sleek, Smart, and Ready to Impress
Thin, light, and ready for action this laptop blends high performance with sleek style. Speed through tasks with the AMD Ryzen 5 processor and 8GB of RAM. Store your files and apps on the lightning-fast 512GB SSD. Enjoy a Full HD display and Dolby Audio™ that turn streaming and video calls into a visual and auditory delight.
Work & Study
Breeze through daily tasks and projects with the AMD Ryzen 5 processor and 8GB of RAM, perfect for handling web browsing, documents, emails and video calls without lag.
Gaming
Enjoy light gaming with smooth performance. Play popular titles like Minecraft, Fortnite, Rocket League and League of Legends.
Entertainment
Stream movies and TV shows in stunning Full HD with immersive Dolby Audio, making your binge-watching sessions and video calls truly enjoyable
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 47 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 359.3 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.62 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | Aspire 3 |
| Screen size | 15.6 inches Full HD (1920×1080) |
| Colour | Silver |
| Hard disk size | 512 GB SSD |
| CPU model | AMD Ryzen 5 7520U |
| RAM memory | 16 GB DDR4 |
| Operating system | Fast performance, quiet cooling |
| Special feature | Slim design, fast SSD storage |
| Graphics card | AMD Radeon Integrated Graphics |
| Design | |
| Colour name | Steel Grey |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Display | |
| HD type | Quad HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2256 x 1504 pixels |
| Display diagonal | 34.3 cm (13.5") |
| Native aspect ratio | 3:02 |
| Processor | |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Configurable TDP-down frequency | 0.9 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor model | i5-1135G7 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-up frequency | 2.4 GHz |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSDXC |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | DTS Studio Sound |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard backlit colour | White |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Intel® Evo™ Platform Verified | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 10 h |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300.6 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.2 kg |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 283 mm |
| Package depth | 412 mm |
| Cables included | AC |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | DTS Studio Sound |
| Country of origin | China |
Available on Backorder
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | HP |
| Model | ProBook 440 |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
Incl. VAT: £686.88
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.