Lenovo IdeaPad 5 82SN00E1UK AMD Ryzen 5 16GB/512GB SSD 16 Inch Laptop
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Product type | Laptop |
| HD type | Full HD |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo IdeaPad 5 82SN00E1UK AMD Ryzen 5 16GB/512GB SSD 16 Inch Laptop
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Product type | Laptop |
| HD type | Full HD |
Description
Lenovo IdeaPad 5 82SN00E1UK AMD Ryzen 5 16GB/512GB SSD 16 Inch Laptop
Lenovo IdeaPad 5 Pro 16ARH7 82SN00E1UK AMD Ryzen 5 6600HS Creator Edition (6C/12T, 3.3/4.5GHz, 3MB L2/16MB L3), 16GB LPDDR5-6400, 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe, 16 2.5K (2560×1600) IPS 350nits 100% sRGB 60Hz TÜV Low Blue Light, NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB, Wi-Fi 6 11ax 2×2 + BT5.1, FHD 1080p + IR, ToF Sensor, Windows 11 Home
Technical Table
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Product type | Laptop |
| HD type | Full HD |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Lenovo IdeaPad 5 82SN00E1UK AMD Ryzen 5 16GB/512GB SSD 16 Inch Laptop
Lenovo IdeaPad 5 Pro 16ARH7 82SN00E1UK AMD Ryzen 5 6600HS Creator Edition (6C/12T, 3.3/4.5GHz, 3MB L2/16MB L3), 16GB LPDDR5-6400, 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe, 16 2.5K (2560×1600) IPS 350nits 100% sRGB 60Hz TÜV Low Blue Light, NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB, Wi-Fi 6 11ax 2×2 + BT5.1, FHD 1080p + IR, ToF Sensor, Windows 11 Home
Technical Table
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Product type | Laptop |
| HD type | Full HD |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | Chromebook 314 C934 |
| Screen size | 14 inches Full HD (1920×1080) IPS |
| Colour | Iron/Grey |
| Hard disk size | 64 GB eMMC |
| CPU model | Intel Pentium Silver N6000 |
| RAM memory | 8 GB LPDDR4X |
| Operating system | ChromeOS |
| Special feature | OceanGlass touchpad |
| Graphics card | Intel UHD Integrated Graphics |
| Design | |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor | |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N5100 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 32 GB |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Total SSDs capacity | 32 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 11.5 h |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3264 mm |
| Depth | 2250 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
Available on Backorder
Key Features:
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Type | Laptop |
| Featured Connectivity | HDMI | USB |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB Ports | 1x USB 3.2 Type-C, 2x USB 3.2 Type-A |
| Card Reader | Yes |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home |
| Integrated Webcam | Integrated Webcam with Microphone |
| Lighting | No Lighting |
| Language | UK English |
| Condition | New |
| Colour | Black |
| Weight | 1.74 kg |
| Dimensions | (WxDxH) 358 mm x 242 mm x 19.9 mm |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | HP |
| EAN | 1.97029E+11 |
| MPN | 6Q947ES#ABU |
Incl. VAT: £579.21
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | HP |
| Model | ProBook 440 |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
Incl. VAT: £686.88
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.