Lenovo IdeaPad 82SB00JVUK AMD Ryzen 5 8GB/512GB RTX 4050 15.6″Gaming Laptop
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 |
| Colour name | Onyx Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 7.8 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Width | 359.6 mm |
| Depth | 266.4 mm |
| Height | 21.8 mm |
| Weight | 2.32 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 |
| Colour name | Onyx Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 7.8 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Width | 359.6 mm |
| Depth | 266.4 mm |
| Height | 21.8 mm |
| Weight | 2.32 kg |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Description
Lenovo IdeaPad 82SB00JVUK AMD Ryzen 5 8GB/512GB RTX 4050 15.6″Gaming Laptop
Don’t settle for stock laptops when you could spend the same on for a great hybrid gaming machine. The Lenovo IdeaPad Gaming 3 15″ is just what you need. Latest generation AMD Ryzen 7000 Series processor powers all-night gaming binges, while NVIDIA GeForce RTX 4050 graphics truly deliver top-notch gaming.
The brand-new design features two stylish color schemes, each with subtle blue accents on the chassis. A rear I/O notch streamlines your accessibility, while upgraded thermals magnify your cooling and the latest DDR5 technology boosts the bandwidth and system power efficiency. Why settle for an inferior laptop when you can get the best of both worlds with IdeaPad Gaming?
Speed meets endurance with AMD Ryzen processor: Speed meets endurance when you play with a gaming laptop powered by AMD Ryzen processor. Seize the pure performance you need to win, without compromising battery life.
The ultimate play: GeForce RTX 40 Series GPU deliver the ultimate performance for gamers and creators. They’re powered by Ampere— NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture— with new RT Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors for the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features.
Quad vent cooling: Quick and quiet Quad Vent cooling from the IdeaPad Gaming (15″, 7) means you’ll enjoy 15% cooling improvements across the board. Features like keyboard air intake, larger ventilation rates improved by 20%, and 10% increased fan airflow make for some of the coolest gaming on one of the coolest Lenovo machines.
Swaggy and sleek: The Onyx Grey design gives you awesome expressive flexibility. The simplicity of the color scheme with minimal logos and subtle blue accents says you’re here for gaming, but it says it sleekly. The rear I/O dashboard keeps your ports and accessories clean and streamed, while the signature Lenovo gaming keyboard comes with all the best media control and number pad
features stocked out of the box. Plus, enjoy added privacy with the privacy shutter switch to cover your webcam whenever you need.
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 |
| Colour name | Onyx Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 7.8 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Width | 359.6 mm |
| Depth | 266.4 mm |
| Height | 21.8 mm |
| Weight | 2.32 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.