Lenovo IdeaPad Gaming 3 82SB000CUK AMD Ryzen 5-6600H 8GB/512GB SSD 15.6″ Gaming Laptop
SKU:
82SB000CUK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Onyx Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 7.8 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 359.6 mm |
| Depth | 266.4 mm |
| Height | 21.8 mm |
| Weight | 2.31 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo IdeaPad Gaming 3 82SB000CUK AMD Ryzen 5-6600H 8GB/512GB SSD 15.6″ Gaming Laptop
SKU:
82SB000CUK
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Onyx Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 7.8 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 359.6 mm |
| Depth | 266.4 mm |
| Height | 21.8 mm |
| Weight | 2.31 kg |
Description
Lenovo IdeaPad Gaming 3 82SB000CUK AMD Ryzen 5-6600H 8GB/512GB SSD 15.6″ Gaming Laptop
Far above stock
– Play all day & night with the latest AMD Ryzen™ 6000 Series Mobile Processors
– Experience top-notch gaming with NVIDIA® GeForce RTX™ GPUs
– Stay cool, calm, and collected with the new & improved Quad Vent cooling system
– A 15.6″ FHD display with high refresh rates and amazing color accuracy
– Abundant DDR5 memory power and storage space that future-proof’s your rig
– Play all day & night with the latest AMD Ryzen™ 6000 Series Mobile Processors
– Experience top-notch gaming with NVIDIA® GeForce RTX™ GPUs
– Stay cool, calm, and collected with the new & improved Quad Vent cooling system
– A 15.6″ FHD display with high refresh rates and amazing color accuracy
– Abundant DDR5 memory power and storage space that future-proof’s your rig
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Onyx Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 7.8 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 359.6 mm |
| Depth | 266.4 mm |
| Height | 21.8 mm |
| Weight | 2.31 kg |
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo IdeaPad Gaming 3 82SB000CUK AMD Ryzen 5-6600H 8GB/512GB SSD 15.6″ Gaming Laptop” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Lenovo IdeaPad Gaming 3 82SB000CUK AMD Ryzen 5-6600H 8GB/512GB SSD 15.6″ Gaming Laptop” Cancel reply
Description
Lenovo IdeaPad Gaming 3 82SB000CUK AMD Ryzen 5-6600H 8GB/512GB SSD 15.6″ Gaming Laptop
Far above stock
– Play all day & night with the latest AMD Ryzen™ 6000 Series Mobile Processors
– Experience top-notch gaming with NVIDIA® GeForce RTX™ GPUs
– Stay cool, calm, and collected with the new & improved Quad Vent cooling system
– A 15.6″ FHD display with high refresh rates and amazing color accuracy
– Abundant DDR5 memory power and storage space that future-proof’s your rig
– Play all day & night with the latest AMD Ryzen™ 6000 Series Mobile Processors
– Experience top-notch gaming with NVIDIA® GeForce RTX™ GPUs
– Stay cool, calm, and collected with the new & improved Quad Vent cooling system
– A 15.6″ FHD display with high refresh rates and amazing color accuracy
– Abundant DDR5 memory power and storage space that future-proof’s your rig
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Onyx Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 7.8 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 359.6 mm |
| Depth | 266.4 mm |
| Height | 21.8 mm |
| Weight | 2.31 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: G835LX-SA009W
Key Features:
| RAM | 64 GB |
| Storage | 2 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Brand | Asus |
| Product colour | Black |
| HD type | WQXGA |
| Panel type | Mini LED |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 50.00069444 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 45.7 cm (18") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 24 GB |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio system | Smart Amp |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 5 | Yes |
| Motherboard chipset | Intel HM870 Express |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | Per-key RGB |
| Copilot key | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Discrete graphics card memory | 24 GB |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| AC adapter power | 380 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 19 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Width | 399 mm |
| Depth | 298 mm |
| Height (front) | 2.35 cm |
| Height (rear) | 3.2 cm |
| Weight | 3.48 kg |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £3,578.24
Incl. VAT: £4,293.89
Incl. VAT: £4,293.89
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.