Lenovo IdeaPad 3 82RK0177UK Intel Core i7 16GB/512GB SSD 15.6 Inch Laptop
SKU:
82RK0177UK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Housing material | ABS synthetics, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 20.83402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 5.7 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Continuous video playback time | 10 h |
| Fast charging | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 236.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.63 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo IdeaPad 3 82RK0177UK Intel Core i7 16GB/512GB SSD 15.6 Inch Laptop
SKU:
82RK0177UK
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Housing material | ABS synthetics, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 20.83402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 5.7 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Continuous video playback time | 10 h |
| Fast charging | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 236.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.63 kg |
Description
Lenovo IdeaPad 3 82RK0177UK Intel Core i7 16GB/512GB SSD 15.6 Inch Laptop
View bigger with powerful freedom
– 15.6″ laptop powered by 12th Gen Intel® Core™ processors
– Lenovo AI Engine conference call features, like noise cancelling
– Plenty of storage with solid-state storage up to 1TB
– Impressive FHD display with Dolby Audio™
– Designed for work, study, & downtime on the go
– 15.6″ laptop powered by 12th Gen Intel® Core™ processors
– Lenovo AI Engine conference call features, like noise cancelling
– Plenty of storage with solid-state storage up to 1TB
– Impressive FHD display with Dolby Audio™
– Designed for work, study, & downtime on the go
Technical Table
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Housing material | ABS synthetics, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 20.83402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 5.7 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Continuous video playback time | 10 h |
| Fast charging | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 236.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.63 kg |
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo IdeaPad 3 82RK0177UK Intel Core i7 16GB/512GB SSD 15.6 Inch Laptop” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Lenovo IdeaPad 3 82RK0177UK Intel Core i7 16GB/512GB SSD 15.6 Inch Laptop” Cancel reply
Description
Lenovo IdeaPad 3 82RK0177UK Intel Core i7 16GB/512GB SSD 15.6 Inch Laptop
View bigger with powerful freedom
– 15.6″ laptop powered by 12th Gen Intel® Core™ processors
– Lenovo AI Engine conference call features, like noise cancelling
– Plenty of storage with solid-state storage up to 1TB
– Impressive FHD display with Dolby Audio™
– Designed for work, study, & downtime on the go
– 15.6″ laptop powered by 12th Gen Intel® Core™ processors
– Lenovo AI Engine conference call features, like noise cancelling
– Plenty of storage with solid-state storage up to 1TB
– Impressive FHD display with Dolby Audio™
– Designed for work, study, & downtime on the go
Technical Table
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Housing material | ABS synthetics, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 20.83402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 5.7 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Continuous video playback time | 10 h |
| Fast charging | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 236.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.63 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.