Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H8038DUK Core i5-1155G7 8GB/256GB SSD 15.6″Laptop
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home in S mode |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | RoHS |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 236.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H8038DUK Core i5-1155G7 8GB/256GB SSD 15.6″Laptop
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home in S mode |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | RoHS |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 236.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
Description
Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H8038DUK Core i5-1155G7 8GB/256GB SSD 15.6″Laptop
Performance with purpose
The IdeaPad 3i Gen 6 (15″ Intel) makes staying indoors and working or learning from home even more enjoyable. It boasts the performance of 11th Gen Intel® Core™ processors, along with smart features that address eye strain and at-home distractions. And the 15″ FHD display with ultra-thin bezels on all four sides provides pleasing visuals for work or entertainment.
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home in S mode |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | RoHS |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 236.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H8038DUK Core i5-1155G7 8GB/256GB SSD 15.6″Laptop
Performance with purpose
The IdeaPad 3i Gen 6 (15″ Intel) makes staying indoors and working or learning from home even more enjoyable. It boasts the performance of 11th Gen Intel® Core™ processors, along with smart features that address eye strain and at-home distractions. And the 15″ FHD display with ultra-thin bezels on all four sides provides pleasing visuals for work or entertainment.
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home in S mode |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | RoHS |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 236.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | Chromebook 514 (CB514-1W) |
| Screen size | 14 inches Full HD (1920 × 1080) |
| Colour | Grey |
| Hard disk size | 256 GB SSD |
| CPU model | Intel Core i5-1135G7 |
| RAM memory | 8 GB LPDDR4X |
| Operating system | ChromeOS |
| Special feature | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
| Graphics card | Intel UHD Graphics (Integrated) |
| MPN | NX.AWDEK.009 |
| EAN | 4.71112E+12 |
| Type | Notebook/Laptop |
| Brand | Acer |
| Series | Chromebook |
| Model | Acer Chromebook 514 |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Gen. |
| Processor | Intel Core i5 |
| Generation | 11th gen Intel Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Core Count | 4 |
| General | |
| Warranty | 1 Year |
| Colour | Grey |
| Item Weight | 1.4 Kg |
| Dimensions | (WxDxH) 323 mm x 219.8 mm x 19.3 mm |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display Type | Full HD |
| Memory (RAM) | |
| RAM | 8 GB |
| Laptop Memory Type | LPDDR4x-SDRAM |
| Storage | |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Total Storage | 256 GB |
| Graphics | |
| Graphics Manufacturer | Intel |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| GPU | Intel UHD |
| Ports & Interfaces | |
| Card Reader | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Wireless Lan | Yes |
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 1 |
| Features | |
| Built in Speakers | 2 |
| Integrated Webcam | Yes |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Keyboard language | UK Keyboard |
| Key Specifications | |
| Keyboard layout | QWERTY |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Other Specifications | |
| Operating System | Chrome OS |
| Most Suitable For | Everyday Use |
| Laptop Battery Capacity | 48 Wh |
Available on Backorder
Key Features:
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Type | Laptop |
| Featured Connectivity | HDMI | USB |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB Ports | 1x USB 3.2 Type-C, 2x USB 3.2 Type-A |
| Card Reader | Yes |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home |
| Integrated Webcam | Integrated Webcam with Microphone |
| Lighting | No Lighting |
| Language | UK English |
| Condition | New |
| Colour | Black |
| Weight | 1.74 kg |
| Dimensions | (WxDxH) 358 mm x 242 mm x 19.9 mm |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | HP |
| EAN | 1.97029E+11 |
| MPN | 6Q947ES#ABU |
Incl. VAT: £579.21
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | HP |
| Model | ProBook 440 |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
Incl. VAT: £686.88
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.